Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сирийската свободна армия отхвърли руското предложение за химическите оръжия

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Дипломатическите усилия за разрешаване на кризата със сирийските химически оръжия продължават днес със срещата на руския външен министър Сергей Лавров и американския държавен секретар Джон Кери в Женева. Разговорите между двамата може да продължат до събота.

Междувременно обаче Свободната сирийска армия отхвърли руското предложение за поставянето на химическите оръжия на правителството в Дамаск под международен контрол.

Обявяваме недвусмисленото си отхвърляне на руската инициатива да се постави химическия арсенал на режима под международен контрол и искаме не само оръжията, които са престъпен инструмент, да бъдат под международен контрол, но и да бъдат наказани извършителите на престъплението и да бъдат съдени пред Международния наказателен съд, заяви командирът на бунтовническата групировка генерал Салим Идрис в изявление, разпространено в You Tube.

Генерал Идрис призова също държавите, които подкрепят бунтовниците, да увеличат доставките на оръжия за тях.

Русия, основен съюзник на сирийския президент Башар Асад, предложи Дамаск да постави химическия си арсенал под международен контрол и след това той да бъде унищожен. Сирия прие поне частично идеята, а американският президент Барак Обама се съгласи да отложи военните действия срещу арабската държава, припомня Би Би Си.

В статия в "Ню Йорк таймс" руският президент Владимир Путин предупреди, че американски военен удар може да предизвика нова вълна от тероризъм. Той подчерта също, че Москва не защитава сирийското правителство, а международното право.

Междувременно в ООН се работи по проекторезолюция за Сирия.

Надявам се, че настоящите дискусии, свързани с обезопасяването на сирийските запаси с химически оръжия, ще доведат до това Съветът за сигурност да изиграе ефективна роля, съдействайки за край на сирийската трагедия", каза генералният секретар на организацията Бан Ки-мун, цитиран от Евронюз.

ООН също публикува доклад, в който обвини както сирийското правителство, така и бунтовническите групировки за извършването на военни престъпления.

Провалът да се постигне политическо споразумение позволи на конфликта не само да задълбочи непримиримостта, но и да се разшири и да включи нови играчи и нови, досега немислими, престъпления, обясни председателят на разследващата комисия на ООН за Сирия Пауло Пинейро, цитиран от Евронюз.

От началото на конфликта в Сирия през март 2011-а година са загинали над 100 хиляди души, сочат данни на ООН.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна