На тържествена церемония в Осло пакистанката Малала Юсуфзай и индиецът Кайлаш Сатяртхи получиха Нобеловата награда за мир. Отличието им беше присъдено за "тяхната борба срещу потискането на децата и младите хора". Двамата ще си поделят наградата от 1 100 000 долара.
Преди церемонията Малала сподели пред Би Би Си, че е възможно да се заеме с политическа кариера след завършване на образованието си.
Мечтата ми е моята страна да стане развита държава и всяко дете да получава образование. Аз съм патриот като всички останали и искам родината ми да върви напред. Ако мога най-добре да помогна чрез политиката, бих станала и премиер, каза Юсафзай.
17-годишната Малала беше простреляна в главата от талибаните през 2012-а г. в Пакистан заради кампанията й за правото на момичета да се образоват. Тя е най-младият лауреат на високата награда.
60-годишният активист за правата на децата Кайлаш Сатяртхи заяви при получаването на Нобеловата награда за мир:
Няма по-голямо насилие от това да отнемеш мечтите на едно дете. Затова отказвам да приема, че във всички църкви, джамии и храмове няма място за детските мечти. Отказвам да приема, че светът е толкова беден да не може да отдели една троха от военните си разходи, за да върне децата в училище. Отказвам да приема, че всички закони и конституции не могат да защитят децата, отказвам да приема, че оковите на робството са по-здрави от стремежа към свобода, заяви лауреатът, бурно аплодиран от присъстващите в залата гости.
Кайлаш Сатяртхи продължава традицията на Махатма Ганди, като оглавява редица форми на мирни протести и се фокусира върху потресаващата експлоатация на децата с финансова цел, отбеляза Нобеловият комитет при обявяването на наградата.