Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шойбле поиска от страните от Г-20 да се въздържат от девалвация на техните валути

На стартиралата днес в Шанхай годишна среща на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20, немският министър на финансите Волфганг Шойбле поиска от останалите членове на организацията да се въздържат от изкуствена девалвация на техните валути, целяща подобрение на конкурентоспособността.

Лично аз си представям по-различна парична политика за Германия, посочи той и добави, че ниски лихвени проценти водят до повишение на търговски излишък на водещата икономика в Европа.

Шойбле също така каза, че обменният курс на еврото е прекалено слаб за Германия и че провежданата от Европейската централна банка разхлабваща парична и лихвена политика е в основата на високите излишъци по текущата сметка на неговата страна.

Германският финансов министър също така предупреди, че не трябва да се разчита единствено на стимулиращата политика, провеждана от редица централни банки, за да се помогне за решаване на всички икономически предизвикателства в световен план.

Паричната политика не може да реши всички проблеми, подчерта Шойбле пред своите колеги на срещата в Шанхай. Според него по-нататъшната възможност за паричната, лихвената и фискалната политика вече изглежда изчерпана.

Необходимо е да се продължи процеса на финансова регулация и да се направи така, че пазарите да бъдат по-малко колебливи, като за целта е нужно прилагането на структурни реформи, посочи немският финансов министър.

Волфганг Шойбле предупреди, че нивата на публичните и на частните дългове в света са прекалено високи, а икономическият растеж е прекалено бавен. Според него настоящата неустойчивост може да предизвика следваща глобална криза.

Той подчерта, че експанзивните, дългово-финансирани фискални политики и стимулиращите лихвени и парични политики в миналото са се оказали само умерено успешни по отношение на насърчаването на икономическия растеж и отново предупреди, че експанзивна фискална и парична политика може да положи основните на една следваща криза в световен план.

Шойбле смята, че настоящите високи нива на дълга и липсата на структурни реформи пречат на устойчивия икономически растеж и поради това повечето страни от Г-20 трябва да провеждат благоразумна консолидация на техните фискални позиции, тъй като силните финанси намаляват уязвимостта за нова криза.

Дълговият модел на икономически растеж вече е достигнал своя предел и по-скоро предизвиква нови проблеми, каза Шойбле, предупреждавайки, че настоящите парични политики вече са изключително стимулиращи и рискуват да се окажат дори контрапродуктивни. Според него да се говори за по-нататъшни стимули само отвлича вниманието от истинските задачи.

Немският финансов министър предполага, че разхлабващата парична политика вече оказа сериозни негативни странични ефекти върху банковия сектор в световен план и в частност в еврозоната.

Правилният начин е подходяща комбинация от реформи в подкрепа на икономическия растеж, съвместно с провежданите фискални и парични политики, заключи той.

В същото време Шойбле се противопостави на идеите за по-нататъшни пакети с фискални стимули от страна на Г-20.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени