Лидерът на ДСБ Радан Кънев коментира пред БНТ състоянието на прокуратурата. Той обясни, че тя е с ниска оценка по три показателя - доверие в обществото, оценка на ЕС и повдигнати обвинения за корупция. Не може да се сърдим на прокуратурата, че парламентът отказва да я реформира, отбеляза Кънев.
Кънев заяви, че румънският модел за независима институция, която да разследва престъпления по високите етажи, е доказал, че работи по нашите ширини и припомни, че Румъния има същия проблем - мафията произлиза от секретните служби на режима, и коментира:
Ние сме изправени пред съдбовен период в историята на ЕС и нашата история. Затваря се т.нар. балкански път Солун-Скопие- Белград. Рискът от натиск е по-остър от всякога. Изглежда ние постигнахме един сериозен успех - идеята за финансиране на външните граници на Европа.
Кой къде вижда външната граница на Европа? Като слушаме внимателно западноевропейските и централноевропейските лидери те я виждат на различни места. Един я вижда по границата на Шенген. Какво значи това за България? Буферна зона, национален кошмар. Други я виждат на границите на еврозоната - също толкова лошо. Пакетирането на еврозоната на отделна скорост на ЕС, особено в британската сделка, напредва много бързо като процес. Ние се превръщаме във втора класа европейци.
Благодарение на това, че Румъния се реформира и напредва по-бързо от България, много хора не ни го казват, но виждат и планират външна граница по най-лесната граница, по Дунав. Изолират България и Сърбия, включвайки обаче Румъния в семейството на централноеврппейските народи. И България трябва да вземе решение - ние на Балканите ли искаме да бъдем или искаме да бъдем централноевропейска държава.
Според Кънев България може да стане част от семейството на централноевропейските народи, пакетно с Румъния, само ако реформира съда, прокуратурата, службите и превъоръжи армията си, както правят северните ни съседи:
Да излезем от тази балканска обреченост и вечно въртене в порочен кръг - Русия ли ще е по-силна, Турция ли ще е по-силна на наша територия. Не, Европа трябва да е силна на наша територия.
По думите на Радан Кънев ЕС трябва да намери енергия не само да приказва, а да се включи в разследванията поне там, където има европейски пари:
Тази свинщина, която се случва с обществените поръчки... По 40%, по 50% се отклоняват обществени пари. Това е грабеж от най-бедните хора в Европа всеки ден. Борбата с корупцията се извършва със закони и институции, не с хайдушки жестове. Изборът на КЗК е по-важен от няколко спрени обществени поръчки, смята още Кънев.