Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деян Колев: Ранните ромски бракове в северните райони на страната намаляват

Положителна тенденция за намаляване на ранните ромски бракове има такава в някои области, а в други не. Това посочи в предаването "Хоризонт за вас" Деян Колев от център „Амалипе“:

Сега в Северозападна България, централна Северна и частично в Североизточна България възрастта за ранни женитби е значително по-висока – средно на 20-21 години става първата женитба, докато в Южна, Централна и Югоизточна България тя е най-ниска, като има разлика и между различните ромски групи.

Много често образователните и социалните институции, както и полицията и прокуратурата, не си взаимодействат по този въпрос и дори взаимно се обвиняват едни други например за ранното отпадане от училище, липсва и реално взаимодействие със структури и активисти от общността - така Колев очерта проблемните зони, които пречат на държавата да се справи с ранните ромски женитби.

Преди 4 години в община Павликени е започнал проект за превенция на ранните бракове и за три години тези бракове са намалели от 16 случая на три, съобщи още Деян Колев, убеден че там, където институциите работят добре заедно резултати има. 

Едно от обясненията за трайната привъзраност към ранните бракове в ромската общност той вижда в това, че поради миграция в чужбина и ограничен брой момичета, които остават в дадено малко населено място и могат да станат снахи, момчетата бързат да си намерят жена. 

Един от полезните ходове на държавата е да идентифицира хората в общността, с които може да се работи и които искат да направят промяна в общността – здравни, общностни медиатори или роми, работещи на позиции като учители, заяви Деян Колев.

Репортаж от пазарджишко село и интервюто с Деян Колев чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени