Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Английската централна банка вижда рискове от рязкото нарастване на потребителското кредитиране

Английската централна банка (АЦБ) обяви, че планира да преразгледа кредитиращите стандарти на британските банки в резултат на скок на потребителските кредити, което е знак, че тя е все по-предпазлива, че увеличаващата се задлъжнялост на домакинствата може да представлява риск за финансовата стабилност на Острова.

В тримесечен доклад Комитетът за финансова политика (КФП) на АЦБ посочи, че бързото нарастване на потребителските кредити може да навреди на финансовата система, ако разхлабените кредитни стандарти доведат до тежки загуби за банките в резултат на отпусканите от тях некачествени (проблемно обслужвани) заеми.

Централната банка заяви, че стандартите при кредитирането "трябва да бъдат наблюдавани отблизо" и че надзорният орган на АЦБ трябва да започне да проучва практиките на британските кредитори.

Този ход идва след данни, показващи, че британските потребители изглежда все по-често се обръщат към нови заеми, за да финансират разходите си на фона на слабо повишаване на заплатите и солиден ръст на инфлацията. Според данни на АЦБ необезпечените заеми са нараснали на годишна база с повече от 10% през последните месеци на 2016-а година.

Рязката обезценка на паунда след решението на британците през миналия юни да гласуват за напускане на Европейския съюз, допринесе за солидно нарастване на инфлацията, която се ускори през февруари с годишен темп от 2,3% - най-бърз растеж на цените от повече от три години насам.

Премиерът Тереза Мей заяви преди време, че смята официално да уведоми европейските власти в Брюксел за намерението на Великобритания да се оттегли от блока тази сряда (29-и март), което ще стартира двугодишен преговорен процес по условията за "Брекзит".

Комитетът за финансова политика на АЦБ, който следи рисковете за стабилността на финансовата система във Великобритания, посочи, че излизането на Обединеното кралство от ЕС носи потенциални рискове и че ще работи с банките за намаляване на тези рискове. КФП отбеляза, че кредитните институции трябва да разполагат с планове, чрез които да се справят с най-различни възможни изходи от предстоящите преговори по "Брекзит".

Централната банка на Англия публикува днес и подробности за годишния си тест за здравето на британските банки, като резултатите от него се очакват през четвъртото тримесечие на годината. Тази година тестът ще се състои от две части: краткосрочен стрес - тест, който да определи устойчивостта на кредиторите при рязък спад на стойността на лирата стерлинг и на жилищните цени в комбинация с повишаване на лихвените проценти, както и дългосрочен сценарий, при който да се изследва как банките ще се справят с продължително свиване на печалбите в резултат на слаб икономически растеж и на растяща конкуренция.

Комитетът за финансова политика на АЦБ добави, че по-късно тази година ще прецени дали да повиши леко капиталовите изисквания за банките, след като миналото лято централната банка намали т.нар. "антицикличен капиталов буфер" до нулата в резултат на юнския референдум в подкрепа за "Брекзит".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна