Обществените отношения не се променят от обществения договор, а от обществения живот. Важното е, че спорим, мислим и вървим в зададеното русло - на модерното самоуправленско общество, каза в "12+3" проф. Милко Палангурски, преподавател във Великотърновския университет, по повод годишнината от приемането на Търновската конституция. Той смята, че няма смисъл Конституцията да се променя толкова често:
Ние сме рекордьори по промени в Конституцията. В момента функционира четвъртата. Търсим бързо модернизиране и след 20 години казваме, че сме сбъркали.
Обществото очаква от Конституцията да бъде манна небесна. Като погледнем след тези 138 години, има 44 парламента. Те са идвали в името и от името на Конституцията. Всички са разбирали, че без конституционна санкция едно управление е обречено на провал. Всички са търсели упование в конституционните текстове, отбеляза проф. Палангурски.
Няма избори в българската история, които да не са се отразявали на избирателното законодателство. Но си мисля, че избирателният закон за първи път ще бъде сложен под пепел. Това е заради жаравата, наречена мажоритарен избор, предизвикана от референдума, както и нежеланието на един от коалиционните партньори да се говори по този въпрос, допълни проф. Палангурски.
Той прогнозира, че поне до края на председателството на Съвета на ЕС избирателната система няма да бъде пипана. Опасявам се, че ще изгорим юргана заради бълхата. Това се дискутира още от края на 19 век - за уседналостта, за грамотността и т.н.
Всеки опит да се стисне избирателното право на български гражданин накрая довежда до нарушаване на Конституцията. Има обществен договор, който дава права на всички. Трябва да се улесняват, а не да се ограничават тези права, подчерта проф. Милко Палангурски.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Чуйте и коментара на Силвия Великова за предаването "12+3".