Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христина Тодорова, политолог: Истанбулската конвенция заглуши вота на недоверие

Протестите използват Европредседателството като платформа Европа да чуе гласа на гражданското общество

Снимка: БГНЕС

Ратификацията на Истанбулската конвенция зае много по-централно място от вота на недоверие. Сякаш самият вот беше заглушен и не станаха много ясни аргументите на БСП за внасянето му и основните доказателства. От този дебат основният извод беше "Къде е г-н Борисов" и "Г-н Борисов трябва да присъства". Това коментира в предаването "Преди всичко" Христина Тодорова, политолог в "Галъп интернешънъл".

ГЕРБ постъпи разумно с отлагането на ратификацията на Истанбулската конвенция, смята Тодорова. Тя уточни, че в момента ГЕРБ действа на два фронта – единият е Европредседателството, а другият е насочен към овладяване на ежедневните скарвания с основната политическа партия в опозиция БСП. Българите категорично отхвърлят насилието над жени, припомни данни от неотдавнашно проучване на агенцията политологът:

Когато беше извършено измерването на общественото мнение (това се случи преди десетина дни), си пролича по-скоро партийното разделение и партийните позиции. 38 процента, които казват, че тъй нареченият "джендър" има приоритет за тях, по-скоро това са привържениците на ГЕРБ, които приемат позицията на политическата партия, а останалите 52 процента фактически са основни привърженици на Обединените патриоти, БСП и ДПС.

Запитана за константните обществени нагласи, които не се променят съществено въпреки бурите в обществото от последните месеци, Христина Тодорова коментира:

Идеята е, че Европредседателството е една много добра платформа, на която гражданското общество да изложи своите идеи и искания, така че те да бъдат чути не само от местните управници, а и от европейските. Така че по-скоро Европредседателството предизвиква тези протести, за да може да се откроят основни проблеми в България, с които обществото смята, че правителството не се справя по принцип. В бъдеще е по-любопитно да разсъждаваме по тази тема. Ако след края на Председателството протестите намалеят и обстановката се успокои, то тогава наистина те са служили само за представянето ни пред Европа. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна