Георгиев потвърди отново позицията си, че новият антикорупционен закон е "прекрасен и съчетава 5 различни структури, като по този начин се дава една гаранция за максимално задълбочена проверка. По всеки един случай ние проверяваме първо за наличие на данни за извършено престъпление, второ, поверяваме дали има наличие на конфликт на интереси и трето, ако другите два механизма не сработят, имаме възможност да отнемаме имущество. И колкото и да се говореше, че този закон няма да заработи, той не само заработи, но вече имахме и две акции срещу двама кметове от местната власт. И само тук искам да изтъкна, че, ако се погледне политическата им принадлежност, още с първите случаи на тази комисия видя, че тя няма нищо политическо. Ние работим само с факти и доказателства и там, където има данни за корупция, хората се задържат".
Пламен Георгиев заяви, че съвсем скоро предстоят и нови "реализации" в рамките на правомощията на оглавената от него комисията и припомни, че от препоръките на последния мониторингов доклад на Европейската комисия за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка 3 са изпълнени, като две от тях във връзка с работата на комисията. Председателят на комисията обяви амбицията си главата за корупция в мониторинговия доклад на Брюксел да бъде изцяло затворена, след като той е начело на антикорупционния орган.
По повод на обвиненията, отправени от трибуната на парламента, в които се подлага на съмнение неговата безпристрастност, новоизбраният ръководител на антикорупционната агенция подчерта:
"Аз съм човек, който през тези години си е изградил авторитет, зад който стоя – авторитет на професионалист и мислят, че с резултатите, които съм постигнал на всяко едно от местата, на които съм бил, съм доказал единствено и само професионализъм и нищо друго“.
Георгиев бе категоричен, че "нито Бойко Борисов, нито някой друг може да въздейства" на работата на антикорупционната комисия. Той допълни, че е бил заместник на бившия правосъден министър Диана Ковачева в качеството си на професионалист.
Пламен Георгиев обяви, че все още не е избрал хората в екипа си, но смята да предложи четирима експерти с познания и опит в областта на съответните компетенциите на новата комисия: отнемане на незаконно придобитото имущество, конфликт на интереси, публичния регистър и оперативната полицейска дейност.
"Всеки един от тези хора ще има професионална визитка и по този начин мисля, че ще се разсеят всички съмнения, че има политически назначения. Не е случайно аз не отговарях и до последно на въпроса, като ме питаха дали аз бих предложил другия кандидат. Да, той е едно от имената, които аз ще преценя като професионалист в сферата по конфликт на интерес. Дали ще той, дали ще е друг – тук ще бъдат назначени само професионалисти и тези професионалисти ще са такива, че ще имат визитка зад гърба си за работа в съответната сфера… Аз отстоявам, че това ще бъде лично мой избор и вече оттук нататък не мога да гарантирам и не мога да обещая, че те ще бъдат подкрепени от Народното събрание. Но аз за себе си ще бъда убеден, че това са подходящите хора и за всеки един от тях ще мога да дам солидни аргументи, чисто професионални, защо го предлагам".
Георгиев изрази съжаление за ниското равнище на дебата по кандидатурите в Народното събрание. Той определи като "чудовищна лъжа", изречена от трибуната на парламента, и „низко, жълто, махленско говорене“ отправените му обвинения, че е бил "прокурорът, който прекрати делото на Мишо Бирата". Според него в това "няма зрънце истина".
Интервюто на Диана Янкулова с Пламен Георгиев след избирането му за ръководител на антикорупционния орган можете да чуете от звуковия файл.