Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът Рахой отказва предсрочни избори в Испания

| обновено на 25.05.18 в 19:48
Испанският премиер Мариано Рахой заяви на специално свикана пресконференция в Мадрид, че отхвърля натиска за предсрочни избори.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испанският министър-председател Мариано Рахой заяви днес, че няма да свика предсрочни парламентарни избори, след като две партии заплашиха да свалят правителството заради корупционно дело срещу членове на партията му и в което съдия постави под съмнение истинността на показанията му, предаде БТА.

Рахой каза, че Испания се нуждае от политическа стабилност, за да запази силното икономическо възстановяване, на което се радва страната, и че ще прослужи четиригодишния си мандат, съобщи Ройтерс.

„Искането за вот на недоверие е в разрез с политическата стабилност, от която страната ни се нуждае, и с икономическото възстановяване. Лошо е за Испания", каза премиерът в излъчвана по телевизията пресконференция.

Вчера съд в Испания осъди 29 бизнесмени и бивши официални лица от Народната партия на Рахой за различни престъпления, сред които измама, укриване на данъци и пране на пари в рамките на незаконна схема, която спомагала за финансирането на партията.

Това даде повод на социалистическата опозиция да поиска вот на недоверие срещу правителството на Мариано Рахой. Искането беше подкрепено от антисистемни и крайнолеви партии в парламента.

Десноцентристката либерална партия "Сиудаданос" ("Гражданите") заяви, че няма да подкрепи искания вот на недоверие, но призова премиера да насрочи предсрочни парламентарни избори, за да не дойде на власт левичарска коалиция.

„Корупцията ликвидира този парламент. Решението е укрепване на Испания чрез вслушване в гласа на испанците…, за да имаме обновено правителство“, каза , заяви генералният секретар на партията Хосе Мануел Вилегас. Според него внесеният вот на недоверие „не е наш вот“. „Ще се противопоставим при вота и искаме да бъде дадена думата на испанците и да се насрочат избори“, каза той.

За успешен вот на недоверие е необходима подкрепата на 50% плюс един от депутатите - т.е. 176, което е трудна задача за разединените опозиционни партии в парламента.

Това означава срещу правителството на Рахой да гласуват депутатите на „Сиудаданос“ или няколко малки регионални партии, включително сепаратистки партии от Каталуния и крайнолявата „Подемос“, която вече призова за вот на недоверие.

Последни проучвания сочат, че „Сиудаданос“ печели гласоподаватели от партията на Рахой и социалистите, благодарение на твърдата си позиция срещу стремежите в Каталуния за независимост. Според анализатори тя няма причина да подкрепи вот на недоверие, който би довел на власт левичарско правителство.

Испанският съд обяви в четвъртък присъди по мащабна корупционна схема, в която Националната партия е получавала подкупи в периода 1999–2005 г. в замяна на изгодни публични сделки в различни региони, включително Мадрид.

29 души получиха на общо над 350 години затвор за корупция, злоупотреби и пране на пари в т.нар. дело Гуртел - по кодовото име на полицейското разследване.

Народната партия не е била на съд за директно участие в схемата, но е виновна за облагодетелстване от незаконно придобитите средства, като съдът постанови да върне 245 000 евро. Бившият ковчежник на партията Луис Барсенас получи 33 годни затвор.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени