Олимпиакос с Везенков загуби от Анадолу Ефес с кош в последната секунда

Александър Везенков

Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос загубиха със 74:77 (21:18, 22:24, 20:24, 11:11) точки първия полуфинал на Евролигата по баскетбол и ще играят за третото място на Финалната четворка в сръбската столица Белград. Вторият полуфинал е между испанските Барселона и Реал (Мадрид). Гръцкият тим ще играе със загубилия, а турският Анадолу Ефес ще защитава титлата си от миналия сезон срещу победителя в събота.

Александър Везенков бе титуляр и завърши с 5 точки, 8 борби и 3 асистенции за 34 минути на терена.

Баскетболистите на Олимпиакос започнаха стабилно и със серия от 8:0 поведоха с 12:5 в средата на първа четвърт. Анадолу Ефес постепенно намали и поведе с 18:14 след три поредни тройки и кош на Василие Мицич минута преди края. С точна стрелба от дистанция и два наказателни удара на Костас Папаниколау Олимпиакос пак излезе напред с 21:18 след 10 минути игра.

Двубоят продължи с подобен сценарий до почивката. Гръцкият тим се откъсна със 7 точки при 39:32 четири минути до края на втората част. Анадолу Ефес обърна за кратко до 42:41 преди американецът Шакил МакКисик да реализира за 43:42 за Олимпиакос на полувремето.

Анадолу Ефес стоеше по-добре в началото на второто полувреме и изигра по-силна трета част. Турският тим дръпна с 51:45 за три минути игра, а малко по-късно увеличи разликата до 11 точки при 59:48. С първата тройка на Александър Везенков Олимпиакос намали за 56:62 при оставащи две минути и половина от третата четвърт. Гръцкият гранд стопи пасива си до 3 точки преди последните 10 минути – 63:66 след нов кош на Везенков и тройка на Тайлър Дорси.

Шампионът от 2021 година задържа водачеството след подновяването на играта, но Олимпиакос се доближи на точка от противника след като МакКисик направи резултата 69:70. Баскетболистите на Олимпиакос имаха шанс да изравнят или поведат, но след техни пропуски, при оставащи три минути до финала Анадолу Ефес все още имаше аванс от 3 точки - 73:70. Съставът от Пирея не успя да отбележи кош около 4 минути в заключителните моменти, но изравни за 74:74 само 19:5 секунди преди края. С решителна тройка в последната секунда на срещата Василие Мицич донесе победата на Анадолу Ефес - 77:74.

По публикацията работи: Антони Йорданов