Реал (Мадрид) надигра Барселона и е на финал в Евролигата

Лидерът в редовния сезон на Евролигата по баскетбол за мъже Барселона загуби от Реал (Мадрид) с 83:86 (19:19, 26:15, 11:26, 27:26) във втория полуфинал на турнира в сръбската столица Белград. Испанският Реал ще играе срещу настоящия първенец Анадолу (Ефес) от Турция в битка за трофея, а Барселона ще излезе срещу гръцкия Олимпиакос в спор за третото място в събота, 21 май.

Каталунците, който за последно триумфираха в Евролигата през 2010 година, пропуснаха да стигнат до повторение на финала от миналия сезон. Реал (Мадрид) пък ще опита да добави нова титла в колекцията си след като за последно ликува през 2018-а.

След равностойна първа четвърт, която приключи при резултат 19:19, Барселона поведе с 39:33 с тройка на Николас Лапровитола две минути преди почивката. В края на първото полувреме каталунците имаха аванс от 45:34.

Реал Мадрид обаче изигра много силна трета част и преди последните 10 минути дръпна с 60:56. „Белите“ задържаха водачеството и пет минути преди края на двубоя „белите“ водеха със 70:64.

Заключителните моменти бяха изключително интересни. Барселона се доближи на 3 точки от съперника, а малко по-късно 32-годишният аржентинец Лапровитола направи резултата 73:75, преди Никола Миротич да изравни при оставащи по-малко от три минути. Реал пак излезе напред, а Серхио Люл отбеляза за 82:79. Алекс Абринес завърши скоростно следващата атака на Барселона за 81:82. Пет секунди преди края Люл бе фаулиран, вкара един наказателен удар и пропусна втория за 85:83, а Гершон Ябуселе добави един и подпечата победата на Реал Мадрид с 86:83.

Най-резултатен за Реал бяха Гершон Ябуселе и Фабиен Козьо с по 18 точки, като Ябуселе добави 8 борби.

Никола Миротич завърши с 26 точки, 12 борби и 5 асистенции за Барселона.

По публикацията работи: Христо Денев