Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНР представи проекта си „Проверка на факти“ на конференция на медийните регулатори от Балканския регион

Първата Международна конференция на медийните регулатори на страните от Балканския регион се проведе от 23 до 25 ноември в София. Във форума, организиран от Съвета за електронни медии, взеха участие представители от АЛБАНИЯ, ГЪРЦИЯ, КОСОВО, ЧЕРНА ГОРА, СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ, РУМЪНИЯ, СЪРБИЯ, ТУРЦИЯ и гост-лектори от ИТАЛИЯ, КАТАЛУНИЯ (ИСПАНИЯ) и МОЛДОВА. Конференцията откри председателят на СЕМ Соня Момчилова с думите: „Вярвам, че срещата ни ще бъде ползотворна и ще ни даде отговори на много въпроси, пред които сме изправени и чието решение ще е от полза за хармонията и нормализирането на медийната среда, регулирането на която е все по-деликатна и сложна дейност“. Онлайн поздравление отправи и Любош Куклиш, EPRA (European platform of regulatory authorities).

Историята, спецификите и дейността на българския регулатор представи Симона Велева, доктор по конституционно право, член на СЕМ. Всеки от участниците запозна присъстващите с особеностите при конституирането, състава, финансирането, правомощията и предизвикателствата пред регулаторните органи в своите страни. Как работи наблюдаващият екип в СЕМ и спецификите на мониторинга представи Зорница Гюрова, директор на звеното за мониторинг в СЕМ.

В панела „Дезинформация и медийна грамотност – проблеми и решения“, модериран от Пролет Велкова, член на СЕМ, БНР представи проекта си „Проверка на факти“, чиято важна цел и мисия, освен  да задава стандарт за проверена информация в морето от фалшиви новини, е и активно ангажиране на слушателите в обществения разговор за дезинформацията и критичната оценка на новините. Като възможност за противопоставяне на фалшивите новини от обществените медии БНТ разказа за подкаста си „МеГра“.  За противодействието на дезинформацията и опита в работата за повишаване на медийната грамотност разказаха и проф. Георге Плиос, член на гръцкия регулаторен орган, Йетон Мехмети от Косово и Емилия Яневска от Северна Македония.

В панела „Изкуственият интелект в регулацията – предимства и рискове“ с модератор д-р Габриела Наплатанова, бяха обсъдени възможностите за противопоставяне на дезинформацията и езика на омразата с помощта на технологиите. Гост-лекторите Моника Рюис от каталунския регулатор и Дениз Гюлер от турския регулатор споделиха опит за работа с изкуствен интелект в подбора на информацията и мониторинга. Владимир Петков (CEO Identix) презентира възможностите на изкуствения интелект в борбата с езика на омразата, а специалистът по киберсигурност Ясен Танев постави акцент върху етичните аспекти. Заместник-министърът на електронното управление Благовест Кирилов посочи пред медийните регулатори, че за използването на изкуствения интелект в борбата с дезинформацията е необходима активна държавна подкрепа и разработване на стратегия за неговото внедряване.

„Предизвикателствата пред медийния регулатор в условията на военен конфликт в непосредствена близост до страната“ представи Орест Дабиджа, член на молдовския регулаторен орган. В рамките на панела „Регионални особености на регулацията и съвременни предизвикателства“, моделиран от д-р Симона Велева, Франческо Ди Джорджи представи практиката на Италия по отношение на търговското слово за хазарт.  В резултат на въведената абсолютна забрана на рекламата на хазарт в страната, медийният регулатор е изправен пред решаване на редица казуси, като интерес предизвика съдебната практика по тях. Изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Борис Михайлов информира за дейността на агенцията във връзка с хазарта, като акцентира върху доброто сътрудничество със СЕМ, довело до налагане на санкции за непозволена реклама на хазарт.

По време на форума участниците обмениха мнения и опит и потвърдиха желанието си да работят за насърчаване и сближаване на връзките и сътрудничеството между страните от Балканския регион по темите и процесите, свързани с предизвикателствата пред медийната регулация, които динамиката на съвременните процеси определят. Участниците се обединиха около идеята да продължат сътрудничеството си и в бъдеще, като конференцията в София поставя началото на следващи, редовни срещи. Медийна платформа ще подпомага обмена на информация, сигнали и добри практики.


По публикацията работи: Катя Василева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна