Световна титла и още два сребърни медала за българската естетическа гимнастика

Националният отбор на България по естетическа групова гимнастика за жени спечели световната титла

Българската естетическа групова гимнастика постигна голям успех на световното първенство в австрийския град Грац. При жените нашият национален отбор извоюва за първи път в историята шампионската титла, прекъсвайки непрекъснатата доминация на финландските и руските отбори през годините.

Момичетата в състав: Сияна Табакова, Карина Нейкова, Дария Капсъзова, Яна Стайкова, Мария Мехлемова, Християна Ковачева, Виктория Берова, Сибила Кърпачева и Рада Куатли с треньор Кристина Ташева бяха най-добри измежду 25-те участващи отбора, с най-високи оценки и в двата състезателни дни. Нашите постигнаха 19.050 и 19.500 точки, общо 38.550, изпреварвайки двата финландски отбора /Минетит и Глория/, заели второто и третото място.

Българският отбор е в голямата си част заедно в този състав от 2017 година насам и неговото представяне върви в непрекъснато възходяща линия. Тази година отборът спечели и Световната купа в София, а преди това е на първо място и в световния шампионат /различно състезание от световното първенство/, проведен по време на Covid 19 пандемията.

Със сребърните медали се окичи националният отбор на България при девойките. С оценки 18.500 и 19.050 точки, общо 37.550 точки, нашите момичета отстъпиха само на шампионките от Финландия /Минетит Джуниър/, а трети е другият финландски отбор (ОВО джуниър).

Национален отбор девойки е воден отново от Кристина Ташева и е в състав: Кристиана Дойчева, Мария Стаменова, Никол Златкова, Никол Ангелова, Симона Берова, Катрин Тасева, Дария Войнова, Рая Сръндева и Никол Стоянова.

В отборното класиране при жените българките /национален отбор - първи в класирането, Велбъжд, осми и София спорт - 15-и/ са сребърни медалистки, след шампионките от Финландия и пред Казахстан.