Балкан с важна победа над Левски в София

Левски - Балкан

Балкан победи Левски с 83:71 (14:17, 19:12, 26:15, 24:27) в очаквания с най-голям интерес мач от 15-ия кръг на баскетболното ни първенство за мъже. В зала "Триадица" гостите от Ботевград имаха минимален аванс от четири точки на полувремето при 33:29, но с много силна игра в третата четвърт успяха да отворят двуцифрена разлика, която да задържат до края. В този двубой "сините" бяха водени от Божидар Гьорев заради наказание на Димитър Ангелов. Шампионите пък бяха без Христо Захариев, Илиян Пищиков и Калвин Годфри. Дебют направи новото попълнение Димитър Маринчешки. С победата Балкан вече има 10 успеха през сезона и три поражения, с които заема второ място в класирането зад лидера Рилски спортист, който е с пълен актив от 13 победи в 13 мача. Левски пък остава на трето място с осем победи и пет загуби. Най-резултатен за Балкан в днешния мач бе капитанът Димитър Димитров, който вкара 19 точки. По 14 прибавиха Павлин Иванов и Константин Тошков. За Левски по 19 точки вкараха Джон Флорвиъс и Асен Великов, а с 12 приключи Златин Георгиев.

В другия късен мач от съботната програма в Бургас местният Черноморец се наложи с 88:81 (29:14, 19:20, 22:24, 16:25) над Спартак (Плевен). За гостите от Северна България това бе шесто поредно поражение и седмо в последните им осем мача и те вече имат показатели от седем победи и седем загуби, с които са четвърти в класирането. Черноморец е на шеста позиция с шест победи и осем поражения. Баскетболистите на старши треньора Васил Евтимов прекъснаха серията си от две последователни загуби в първенството след много силна първа четвърт, която спечелиха с 29:14. "Акулите" поддържаха аванса си около 15 точки до края на третата четвърт, като чак в последните пет минути Спартак успя да стопи малко от него, но не и да застраши реално съперника си. С 24 точки най-полезен за Черноморец в мача бе Георги Боянов. Джордан Тъкър прибави още 20 точки, а Минус Туту завърши с 16, като бургазлии използваха само шест човека в целия мач. За Спартак Мартин Маринов реализира 29 точки, докато Ивко Ивков остана с 13. Двубоят бе дебют за новия наставник на Спартак Любомир Минчев.