Макс Верстапен триумфира в хаоса на „Албърт Парк“

Макс Верстапен спечели Гран при на Австралия

Световният шампион във Формула 1 - Макс Верстапен спечели Гран при на Австралия, трети кръг от шампионата по автомобилизъм за сезона. Той тръгна от първа позиция на старта и успя да запази аванса си. Това е негова втора победа за сезона, като в Гран при на Саудитска Арабия преди две седмици завърши на втора позиция. Това бе първа победа на Верстапен на пистата „Албърт Парк“ в Мелбърн.

Състезанието премина пред рекордните над 130 000 зрители. В хаотичното състезание, спирано три пъти заради червен флаг, Верстапен завърши пред седемкратния световен шампион Люис Хамилтън (Великобритания) с Мерцедес и Фернандо Алонсо (Испания) с Астън Мартин. Състезанието се забави повече от час и продължи около 2 часа и половина.

Четвърти завърши Карлос Сайнс (Испания) с Ферари, но заради наказание от 5 секунди за това, че удари Алонсо, той се смъкна извън зоната на точките - на 12-а позиция.

Макс Верстапен започна от първа позиция, но тръгна лошо и още на първия завой бе изпреварен от болидите на Мерцедес на Джордж Ръсел и Люис Хамилтън.

Състезанието бе спряно още в началото заради сблъсъка между монегаска Шарл Льоклер с Ферари с Ланс Строл (Астън Мартин) и Александър Албон (Уилямс). Хамилтън водеше в началото, но след първия стоп в бокса и смяна на гумите Верстапен излезе начело и започна уверено да увеличава разликата с преследвачите си.

В 54-ата обиколка се появи колата за сигурност, след като Кевин Магнусен загуби едната си губа. Веднага след това бе развят червен флаг и състезанието бе спряно, като разликите между пилотите бяха стопени две обиколки преди финала.

Това е първо прекъсване на състезанието във Формула 1 за първи път от 2014 година насам за откъснати елементи на пистата.

След подновяването на състезанието Карлос Сайнс чукна леко Фернандо Алонсо, но болидът му се завъртя и излезе извън пистата. Отпаднаха и двете коли на Алпин, които се удалире в стената. Отново бе развяно червено знаме и състезанието бе спряно за втори път заради много отпаднали болиди и откъснатите елементи по пистата.

Фернандо Алонсо бе върнат в състезанието, а на Карлос Сайнс бе наложено наказание от 5 секунди заради това, че изкара конкурента си извън пистата. Състезанието завърши, като болидите бяха водени от кола за сигурност, която се оттегли едва на финалната права.

"Беше голям хаос, но преживяхме всичко. Най-важното е, че спечелихме", каза след втората си победа за сезона Верстапен.

"Не очаквах да съм втори и съм много благодарен за това. За нас е много вълнуващо да сме тук и да се борим с Астън Мартин", каза Хамилтън.

"Имаше много емоции днес, Люис направи страхотно представяне. Не успях да го следвам или да бъда близо, но все пак сме на трето място", коментира и Фернандо Алонсо.

Възможно е от тима на Ферари да обжалват наказанието на Карлос Сайнс, което накара организаторите да не бързат с разпределението на точките за пилотите.

Четвъртият кръг от шампионата във Формула 1 е на 30 април в Азербайджан.

5. Люис Хамилтън  20

*Все още не са прибавени точките от третия старт заради неяснотата около крайното класиране