Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Twitter се оттегли от доброволно споразумение с ЕС за борба с дезинформацията

Снимка: Алами/Ройтерс

Социалната медия Twitter (Туитър) се е оттеглила от доброволно споразумение с ЕС за борба с дезинформацията в интернет, предаде ДПА, като се позова на съобщение на Европейската комисия. Това съобщи БТА.

Комисарят на ЕС по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон съобщи, че "Туитър" е напуснал доброволния Кодекс за поведение във връзка с дезинформацията. "Задълженията обаче остават. Можете да избягате, но не можете да се скриете", заяви Бретон в своя публикация в "Туитър" късно снощи.

Кодексът включва задължения за проследяване на политическата реклама, спиране на монетизирането на дезинформацията и работа с проверители на факти.

Бретон заяви, че от 25 август борбата с дезинформацията ще бъде правно задължение съгласно т.нар. закон на ЕС за цифровите услуги. Новият закон предвижда, че компаниите ще трябва да следят платформите си за вредно съдържание като дезинформация и да въведат протоколи за блокиране на разпространението на опасни материали. Дружествата също така ще трябва да увеличат прозрачността по отношение на взаимодействието с потребителите и да опростят споразуменията с потребителите.

"Нашите екипи ще бъдат подготвени за прилагане на законодателството", написа Бретон.

"Туитър" и други платформи за социални медии, включително "ТикТок" (TikTok), "Мета" (Meta) и "Гугъл" (Google), подписаха доброволния кодекс през 2018 година.

През февруари Комисията публикува доклади относно това как онлайн платформите прилагат кодекса. Тя отбеляза, че "Туитър" не е предоставил "конкретна информация и целеви данни", свързани с ангажиментите за прозрачност.


По публикацията работи: Венцислав Василев
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна