Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо 10 000 подписа в подкрепа на петиция за по-ранно пенсиониране на учителите

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова

Близо 10 000 са подкрепили вече петиция на преподавателката по български език и литература от Велико Търново - Незабравка Апостолова, която е с искане учителите да преминат от трета към втора категория труд, за да могат да се пенсионират по-рано.

Преподавателката в СУ "Емилиян Станев" мотивира започването на петицията с това, че учителският труд води до изтощения, както и с това, че в рамките само на няколко години тя е изгубила много нейни колеги, които не са доживели до пенсия.

По думите на Апостолова синдикалните организации не полагат нужните усилия за това учителския труд да е втора категория и не защитават интересите на преподавателите достатъчно категорично. Според нея голяма част от обществото е манипулирано с твърденията за високите заплати и дългите отпуски на учителите. 

Тя изказа мнение, че е грешен подходът системата на българското образование да оценява работата на учителите само по оценките на техните ученици на изпитите в края на всеки етап, както и по тяхното портфолио и по "десетките сертификати от безсмислени обучения".

"Колегите абсолютно подкрепят петицията. Разпространението става само през сайта Peticiq.com", каза инициаторката на подписката.

Председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров коментира, че синдикатът е правил много изследвания за натовареността и трудността на учителската професия:

"В последната кампания на синдиката 11 хиляди учители участваха и подкрепиха да стане втора категория трудът им. Ние сме за това. ... Водени са разговори с Министерство на образованието, които са съгласни с това, но по-скоро сериозните дебати трябва да са с участието на Националния осигурителен институт и да има политическо решение". 

Служебният министър на образованието Галин Цоков заяви, че темата за категоризацията на труда на учителите не е в обсега на Министерството на образованието, а на Министерството на труда и социалната политика.

От МТСП посочиха, че промени в пенсионната система би трябвало да се правят след широко обществено обсъждане и постигнат консенсус.  

Репортаж на Андрей Борисов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени