Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средният облагаем доход на висшистите нараства до 2523 лева

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков
Снимка: БГНЕС

Средният облагаем доход на висшистите нараства и стига до 2523 лева, при 2200 лева през миналата година.

Колкото по-висока е степента на образование, толкова по-успешна е реализацията на пазара на труда, показват данните от последното, 14-о издание на Рейтинговата система на висшите училища в България, което беше представено в Министерството на образованието и науката. Данните бяха цитирани от министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

За пръв път се публикуват данни за реализацията на завършилите по различните образователно-квалификационни степени. Това дава допълнителни възможности за ориентиране на кандидат-студентите, включително и на тези, кандидатстващи в магистърски програми след вече завършена степен на висше образование, каза министър Цоков. 

Най-висок среден облагаем доход получават завършилите "Военно дело“ и "Информатика и компютърни науки" (над 4500 лв.), следвани от тези, които са завършили "Математика", "Металургия", "Комуникационна и компютърна техника", "Национална сигурност", "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми", "Енергетика", "Обществено здраве" и "Електротехника, електроника и автоматика" (между 3000 и 4000 лева). 

Тази година се наблюдава леко увеличение на общия брой на студентите - от 180 000 на 182 759. Трите професионални направления с много студенти са "Икономика" с 25 383, "Педагогика" (16 448) и "Медицина" (13 265).

Най-малко студенти се обучават в направление "Теория на изкуствата" – 54. 

В рамките на последното десетилетие делът на чуждестранните студенти в България се удвоява – от около 4% през 2013 г. до близо 9% от действащите студенти през 2024 г. Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията "Медицина" (58% от действащите студенти), "Стоматология" (47%) и "Ветеринарна медицина" (31%). В още четири професионални направления чуждестранните студенти надхвърлят 10% от броя на действащите студенти. Това са "Фармация" (14%), "Транспорт, корабоплаване и авиация" (13%), "Музикално и танцово изкуство" (12%) и "Туризъм" (11%). 

По публикацията работи: Георги Даскалов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени