Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитален портфейл за цифрова самоличност в ЕС

проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар. Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова самоличност". 

За дигиталния портфейл и за цифровата  самоличност в ЕС – проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при БСК, консултант на предаването "Законът и Темида", разказва повече:

"Цифровата самоличност е дигиталното представяне на един гражданин или юридическо лице – например чрез името или някакъв уникален идентификационен номер, биометрични данни и др. Самият електронен портфейл включва различни документи в цифрова форма, които му позволяват да ги съхранява и управлява по един сигурен начин. 

Цифровите портфейли, съгласно този регламент, ще бъдат мобилна апликация на мобилните устройства и по този начин цифровият портфейл за дигитална самоличност ще бъде изцяло мобилен и лесен за използване."

Няколко особености на европейския дигитален портфейл

"На първо място, ще има различни национални дигитални портфейли за цифрова самоличност – няма да бъде един общ за целия Европейски съюз. Всяка държава членка следва да изработи и нотифицира съответната схема до ЕК, ако отговаря на зададените условия и технически изисквания в този регламент. ЕК трябва съответно да приеме редица делегирани актове във връзка със стандартите и техническите изисквания, на които трябва да отговарят дигиталните портфейли, за да се осигури оперативната вместимост на ниво ЕС и за да се осигури взаимно признаване на тези средства от всяка държава членка.

Други особености – този портфейл може да се използва както в онлайн среда, така и във физическа среда, като самата ЕК посочва примери за използване на този електронен документ... 

Важно е да се подчертае, че електронният портфейл ще бъде безплатен за гражданите на ЕС. В същото време тези субекти, който използват портфейла, граждани и юридически лица, ще имат достъп до Регистър с всички извършени трансакции, т.е. е въведен принцип на контрол над използваните данни. Данните трябва да се използват само за целта, за която са предоставени, така че да не се стигне до злоупотреба и недобросъвестно използване. Набляга се много на този аспект да има адекватна защита на тези чувствителни данни."

Чуйте повече в звуковия файл. 

Снимка – Pxabayi

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени