Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 100 хиляди деца са жертва на родителско отчуждение

| Репортаж
Десислава Авджиева, Пламен Борисов, Йоана Ценова, Слави Несторов, Йорданка Бекирска, Карло Луканов
Снимка: Виктория Петрова

Над 100 хиляди деца са жертва на родителско отчуждение и са лишени от възможността да израснат под грижите на двамата си родители. Проблемът не е междуличностен или семеен, а обществен, тъй като последиците за децата на разделени родители са свързани с проблеми с личното и общественото им развитие. 

Едно на всеки пет деца е жертва на негативни последици в резултат от раздяла на родителите си. Това показват данните, оповестени от фондация "Споделено родителство". Адвокат Йорданка Бекирска, която е съмишленик на каузата на фондацията да защити правото на всяко дете на любов и грижа от страна на двамата родители след раздяла или развод, определя статистиките за България като изключително тревожни.

"Родителството в България не се разбира като адекватно, пълноценно и ефективно, каквото следва да бъде по международните стандарти. Често се случва един от родителите да окупира властта върху децата и да елиминира другия. Това е борба между самите родители, на която жертва са децата". 

Травматичните последствия при децата в резултат от раздялата между родителите най-често се отключват в тинейджърска възраст, подчерта Бекирска. Това показа и репортерската ни проверка. Дори при родители, които нямат сериозни спорове помежду си, след раздялата децата пак страдат. Баба на внучка, чийто родители са разделени, сподели пред БНР:

"Липсва мотивация за учене, все е в лошо настроение".  

Според друга жена модела за споделено родителство е нова концепция в духа на съвременните политики и рекламите, свързани с грижата за детето и с домашното насилие.

"Проблемът винаги е съществувал. Обикновено майката е по-ощетената, защото тя е всеки ден с детето. Опира до хармоничните отношения между личностите". 

Промяната, за която адвокатите и съмишлениците от фондация "Споделено родителство" настояват е да се измени закона, за да не се налага детето да бъде поставено в ситуация да избира страната на единия или другия си родител, обясни адвокат Йорданка Бекирска. Тя определи сега действащата разпоредба в Семейния кодекс като много архаична.

"Децата стават жертва на емоционално насилие, когато има настройване, когато се използват тези отчуждителни практики и не се позволява да имат добри и пълноценни отношения с другия родител". 

Основателят на фондацията "Споделено родителство" Слави Несторов подчерта, че в рамките на тази една година, в която фондацията развива дейността си, нагласите сред хората са се променили.

"Вече има тенденция самите съдии да прилагат някаква форма на споделено родителство".

Заради нестабилната политическа обстановка в страната обаче предложенията за реформа на адвокатите за съвместно упражняване на родителските права, за по-бързи съдебни процеси, за обединяване на гражданските дела в едно единствено производство и други, остават неприети.

"Разговаряли сме с всички политически партии, подкрепиха ни ГЕРБ-СДС, ИТН, "Възраждане", едното ДПС. Никой не е имал нищо против. ГЕРБ-СДС и ИТН ще вкарат законопроекта". 

През следващата година фондация "Споделено родителство" ще насочи усилията си към развитие на консултативен център. В него ще работят различни специалисти, които ще помагат на родители, които са в процес на раздяла. А на 26 декември, в Деня на бащата, отново ще излязат на протест в центъра на София, за да кажат "Не!" на родителското отчуждение и да подкрепят споделеното родителство.  
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени