Министър Петкова посочи, че Министерството на финансите е подготвило анализ за тенденциите за нарастване на приходите и разходите:
"Още през септември беше установено, че разходите значително изпреварват приходите. Приходите годишно нарастват около 4-5 млрд. лв., съответно разходите нарастват със значителни темпове. В резултат на това беше установена разлика между приходите и разходите за 2025 г. в размер на 18 млрд. лв., при дефицит от 3 % от брутния вътрешен продукт. Прогнозният за 2025 г. БВП е 215 млрд. лв., тоест около 6,4 млрд. дефицит", каза Петкова.
"Беше поставен въпросът тези 11-12 млрд. как да бъдат стопени, за да се достигне максималният размер на дефицита, заложен в Закона за публичните финанси. Министерството на финансите разработи пакет от приходни и разходни мерки, които бяха обсъдени", отбеляза още служебният финансов министър.
Людмила Петкова добави, че България е на прага на приемането в еврозоната и трябва да се придържа към определени критерии.
Планираните в бюджета за догодина приходи са 92 милиарда лева, което е с 20 милиарда повече в сравнение с очакваното изпълнение за 2024 година, обяви служебният финансов министър.
Във връзка с повишените акцизи на алкохола и тютюна тя коментира, че ако има сериозен ръст в цените на алкохола, той ще спекулативен: "Увеличението на акциза на литър алкохол от 40 градуса (об. процента) е 13 стотинки на литър", каза Петкова.
Социалният министър Ивайло Иванов оповести, че бюджетът на общественото осигуряване за догодина е малко над 27 милиарда лева, като 24 милиарда са за пенсии:
"Повишават се приходите в бюджета на Държавното обществено осигуряване с 3,265 милиарда лева. Това ще доведе до намаляване на сумата, която ще бъде преведена от централния бюджет за финансиране на системата на Държавното обществено осигуряване на 39%, което дава една стабилност на системата", каза Иванов.
Здравният министър Галя Кондева каза, че над 9,5 милиарда са заложените в проекта средства за бюджет на Здравната каса. Те са с 16,4% или с 1,3 милиарда лева повече от тазгодишната рамка: "Предвидено е едно балансирано бюджетно салдо при запазване на здравноосигурителната вноска от 8%", отбеляза Кондева.