В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова.
Тя отново предупреди, че разликата между приходи и разходи ще е 18 милиарда лева, а за постигането на 3 процента дефицит, са необходими мерки в размер на 12 милиарда лева.
Министерството на финансите ще се откаже от идеята за въвеждането на данък "Подземни богатства", обяви служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова. Ще се увеличи обаче концесионната такса, за да се компенсират, поне частично, очакваните от това приходи, ще се въведе и еднократна такса, която ще платят добивните компании. Друга част от приходите ще дойдат от влизането на България в Шенген.
В проектобюджета за догодина са заделени достатъчно пари за проекти на общините. Не поредността на внесените проекти ще има значение при финансирането им, а пари ще получават тези общини, които отговарят на всички изисквания.
Петкова: Ще има финансиране за капиталовата програма на общините за стари и нови проекти
Освен парите за общините, депутатите поставиха и въпроса за изпълнението на бюджета за тази година и дали ще бъде спазено изискването за 3% дефицит в края на периода.
"Да, изпълнението на бюджета ще бъде на 3%, но това е в резултат на усилията, които се полагат, а не в резултат, както е планиран бюджетът, защото една голяма част от разходите - около милиард - не бяха планирани в бюджета", каза министърът.
Нашата страна обаче все още не изпълнява всички критерии за влизане в еврозоната.
"България все още не изпълнява всички критерии за присъединяване към еврозоната. След изпълнение на критериите, тогава, по принцип, ще бъде предприета комуникационна кампания".
Министър Петкова е категорична, че транзитът на руски газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, като това решение се взема от всяка страна.
"Всъщност, природният газ не е обект на ограничителни мерки по Европейския регламент, тоест всяка държава преценява. Не е както беше със суровия петрол с произход от Русия, или внесен от Русия, е необходима дерогация. По отношение на природния газ, това е решение на всяка държава откъде ще внася и на каква цена".
Министър Петкова обаче предупреди.
"За вас, казвате нереалистични са приходите - 20 милиарда, ама разходите - 20 милиарда са реалистични. Понеже казвате за заплатите на МВР и МО, само 2 милиарда е ръстът на заплатите на МВР и МО. Всичко друго е в резултат на последните, както казах, три години. Ако по принцип не бъдат подкрепени мерките и съответно останат тези разходни политики, за които вече има приети решения, закони от Народното събрание, остават оценката от макрорамката, която е около 4,5 милиарда, включително и оценката за присъединяването към Шенген. Разликата между 12 милиарда и 4,5 милиарда е 7,5 милиарда, което означава около 3.3% допълнителен дефицит над трите процента".