Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Абсурдно е да се спасява климата, като допълнително се влошава"

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Вера Стаевска: Корупционна практика е да се разрешават проекти по бърза писта върху гори!

| Интервю
Вера Стаевска
Снимка: БТА

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони".

От организацията са започнали подписка – "Право на природа", за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива, без да засяга ландшафта и поминъка на местните хора.

"На всяко от местата става въпрос за стотици декари, а те са места из цяла България, което е изключително тревожно", каза пред БНР Вера Стаевска, която ръководи инициативата "Зелени закони".

Протестират местни общности, които нямат връзка едни с други. Изсичането на горите "пали" хората, отчита тя.

"Става въпрос за цяла България. Протестират хора из цяла България – Варна, Добрич, Шумен, Шабла, Маджарово, Сухиндол, Кюстендил, Чирпан, Етрополе… Скоро няма да останат незасегнати общини и този проблем трябва да се реши централно."

Целта на подписката е да не се борим на парче случай по случай, а да има хоризонтален механизъм, който адресира този проблем, заяви Стаевска. Според нея "не може да гасим пожари из цяла България и да защитаваме европейските политики" при наличието на корупционни практики.

"Това са корупционни практики - да се разрешават проекти из цяла България по бърза писта върху гори!"

С лошо приложение на добра политика като прехода към зелена енергия – да се секат гори и да се унищожават местообитания: гори, пасища, влажни зони, хората се настройват срещу зелените политики, коментира Стаевска в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ, много често общинските съвети са под натиск от определени инвеститори.

Следва да има национален план с приоритетни зони, който да насочва инвеститорите, уточняват от "Зелени закони".

"Да им указва ясно, че е за предпочитане те да инвестират в нарушени терени – бивши мини, тецове, промишлени зони, индустриални зони. И другото, което виждаме в цяла Европа, но все още не виждаме в България – улесняване на инсталациите за домакинства и енергийни общности: покриви и дворове, включително агроволтаици. Въпросът е как да се прави и да не се компрометират другите ползвания на земята."

Планът за зоните за ускорено развитие е европейска политика, която в България все още не се случва. Крайният срок по директива е март 2026 г., отбеляза Вера Стаевска. По думите ѝ, сега в закона е указано, че този план е само за вятърна енергия, затова те ще настояват в него да се включат и соларните технологии, тъй като именно те се разрастват из цялата страна.

ВЕИ трябва да се правят, без да се унищожават екосистемите, които поддържат климата, водния и въздушния баланс, подчерта категорично Стаевска.

"Абсурдно е да се спасява климата, като допълнително се влошава."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна