Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след международната конференция, посветена на възстановяването на Украйна. Според него символното значение на форума е в това, че Европа застава зад Украйна.
"От гледна точка на финансирането, ясно е, че това са ангажименти на ЕК, на различни страни членки – Германия, Франция, Полша, Италия. Те правят отделни фондове. Вече се мисли не само за възстановяването на енергийната инфраструктура, възстановяването на болници, училища, жилищни сгради, но вече се мисли и за бизнеса на Украйна."
Големият шанс е и за българските компании – Европа дава възможност на малките и средни предприятия от страните членки да се възползват. В Украйна за българския бизнес ще има много повече възможности, поясни Стефанов.
Икономистът подчерта, че в България остава огромен руски актив – рафинерията "Нефтохим", и продължаваме да транзитираме руски тръбен газ.
Украйна е защитна линия на САЩ. В Украйна Русия се стреми да подкопае стратегическите интереси, т.нар. американски мир, тъй като Европа е едно от най-добрите творения на следвоенна Америка, коментира Руслан Стефанов в предаването "Събота 150".
"В Украйна Русия хвърля ръкавицата и атакува директно, непосредствено американския интерес, и то с явната стратегическа подкрепа на Китай."
Без САЩ, дори с 5% за отбрана на Европа ще ѝ трябват поне още няколко десетилетия, за да достигне до нивото на въздържане, което в момента САЩ могат да гарантират, изтъкна той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.