Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

"На Европа ще ѝ трябват поне още няколко десетилетия, за да достигне до нивото на въздържане, което САЩ сега гарантират"

| Интервю
Руслан Стефанов
Снимка: Савина Спасова

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет.

Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след международната конференция, посветена на възстановяването на Украйна. Според него символното значение на форума е в това, че Европа застава зад Украйна.

"От гледна точка на финансирането, ясно е, че това са ангажименти на ЕК, на различни страни членки – Германия, Франция, Полша, Италия. Те правят отделни фондове. Вече се мисли не само за възстановяването на енергийната инфраструктура, възстановяването на болници, училища, жилищни сгради, но вече се мисли и за бизнеса на Украйна."

Големият шанс е и за българските компании – Европа дава възможност на малките и средни предприятия от страните членки да се възползват. В Украйна за българския бизнес ще има много повече възможности, поясни Стефанов.

Икономистът подчерта, че в България остава огромен руски актив – рафинерията "Нефтохим", и продължаваме да транзитираме руски тръбен газ.

В Италия се състоя международна конференция, посветена на следвоенното възстановяване на Украйна. Юли 2025 г. Снимка: АП/БТА

Украйна е защитна линия на САЩ. В Украйна Русия се стреми да подкопае стратегическите интереси, т.нар. американски мир, тъй като Европа е едно от най-добрите творения на следвоенна Америка, коментира Руслан Стефанов в предаването "Събота 150".

"В Украйна Русия хвърля ръкавицата и атакува директно, непосредствено американския интерес, и то с явната стратегическа подкрепа на Китай."

Без САЩ, дори с 5% за отбрана на Европа ще ѝ трябват поне още няколко десетилетия, за да достигне до нивото на въздържане, което в момента САЩ могат да гарантират, изтъкна той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени