Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева.
С изготвения законопроект ще се постигне заложената цел да се даде възможност на общините да извършат последователно приоритизиране и промяна на обектите, които се нуждаят от финансиране, при отчитане на интересите на местната общност и обществената значимост на обектите.
Заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев посочи, че е положено и старание всички предложения на общините да бъдат включени:
"Общата максимална стойност на разходите, които ще се заплатят през 2025 година по инвестиционната програма за общински проекти, е в размер на 1 милиард и 650 милиона лева. 750 милиона лева се предоставят от централния бюджет и 900 милиона лева чрез разплащане от Българска банка за развитие".
Повечето от партиите в Народното събрание одобриха промените на първо четене. От "Възраждане" мотивите са, че държавата ще осигури финансиране за над 500 допълнителни проекти. Петър Петров заяви:
"Има общо 19 нови проекта, 8 от тях засягат проекти в селата. Все още има диспропорция между различните общини и проекти, които те подават".
Мартин Димитров от "Демократична България" подчерта, че тази идея е добра, но проблемът е, че не е сигурно как ще се гарантира равнопоставеност на всички общини, защото има опасност:
"Ако в крайна сметка нещата се извращават в посока на една негативна селекция, когато властта се избира и плаща на едни и зачерква тотално други, смисълът се губи и се връщаме във времената на джипката, когато в края на годината се раздаваха пари по измислени критерии".
Владимир Георгиев от БСП-ОЛ подчерта, че опасност от избирателност няма:
"Хубавото, положителното е тази програма, която дава лично за мен, като бивш кмет, равнопоставеност на всички общини да кандидатстват".