Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москва осуетила план на Киев за убийството на висш руски държавен служител

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Руската Федерална служба за сигурност съобщи, че е осуетила украински заговор за убийството на неназован високопоставен руски държавен служител по време на посещението му на московско гробище.

Служителите на ФСБ са задържали трима души за подготовката на атентата - двама руснаци и мигрант от централноазиатска държава. Според плана е трябвало да се осъществи взрив до гроба на близки на висш руски чиновник, чиято длъжност не се уточнява, с помощта на видеокамера, скрита във ваза с цветя. 

От пресцентъра на ФСБ съобщиха, че ударът е бил планиран от украинските спецслужби, които контактували с наемниците в приложенията WhatsApp и Signal. ФСБ предупреждава, че Украйна "подготвя аналогични престъпления и в други руски региони".

Междувременно руското министерство на обраната съобщи, че силите му за противовъздушна отбрана са свалили или прехванали 216 украински дрона тази нощ. Свалени са били 66 дрона над южната Краснодарска област, където по-рано са били атакувани петролен склад и пристанище.

Губернаторът на Саратовска област съобщи, че при нападенията с безпилотни апарати е била увредена гражданска инфраструктура, а ръководителят на Волгоградска област - че противовъздушната отбрана е отблъснала нощна атака с дронове срещу енергийна инфраструктура.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна