Слънчев велосипед?
Велосипед, който се зарежда от слънцето? Звучи добре. Възможно ли е? Да, отговаря екип от студенти и преподаватели от Русенския университет. Те са разработили прототип на такова возило. То се задвижва както механично с педали, така и с помощта на акумулаторни батерии, които се зареждат от слънцето. Всичко това се командва от вграден компютър. Средният пробег на соларния велосипед е засега 35 километра, но ако по баирите водачът помага като върти педалите, може да измине до 50-80 километра с едно зареждане на батерията. Максималната скорост на движение е 32 километра в час, но в града тя пада на 15-17 км в час. Скоростта може да бъде зададена предварително и да се поддържа постоянна с помощта на бордовия компютър.
Излюпи се първото малко степно соколче от десетилетия насам
След извоювания „зелен Оскар”, наградата „Уитли”, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) получи този месец още едно престижно отличие – учредената за първи път тази година от ЕК награда „Натура 2000”. Причината и за двете е проектът на БДЗП за опазване и увеличаване популациите на царския орел и на ловния сокол – две почти изчезнали птици в България. Ще има ли още награди за българската природозащита? Коя е следващата? Сериозна завяка прави сдружението „Зелени Балкани”, което от няколко години работи за възстановяване популацията на белошипата или степна ветрушка, изчезнал вид малко соколче. Тази пролет се излюпи първата дива степна ветрушка у нас от десетилетия насам. Малката, пухкава топка скоро ще разпери криле и ще напусне волиерата на „Зелени Балкани” край село Левка, мястото определено за освобождаване и адапатция на степни ветрушки в Сакар. Този успех бе постигнат в сътрудничество с испанската природозащитна организация DEMA и германската фондация ЕвроНатур, изпълняващи проект, финансиран от програма LIFE на ЕС.
„Осинови рис”
„Осинови рис” е друга набираща сила кампания на WWF България. Рис ли? Та в Блъгария няма рисове! Точно за това става дума – как да ги има отново. Рисът е отдавна изчезнала голяма котка от нашите гори, за чието възвръщане приятелите на пиродата у нас мечтаят отдавна. Периодично се появява информация за видени следи от лапите на риса тук или там, говори се и за негови снимки от „фотокапан”. Как да помогнем на този вид да се завърне по нашите земи? Като полагаме усилия за опазавне на неговия дом – гората, е отговорът на WWF България. С даряването на десет лева месечно вие гарантирате продължаването и разрастването на програмата за опазване на вековните гори – дом на най-голямата котка в Европа, обясняват природозащитниците. И припомнят, че гората дава живот и на хората. „Без кислород и вода ние също може да се озовем на страниците на Червената книга”.
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на недвижимите имоти в българската столица и региона. Ще бъде представен анализ на ситуацията на пaзapа,..
През нощта ще бъде ясно. Вятърът в повечето райони ще стихне. След полунощ по протежението на р. Дунав, на места в котловините, поречията и по Черноморието ще се образуват мъгли и ще има намалена видимост с ниска облачност. Минималните..
Търговските центрове в София и страната ще увеличат броя на охранителите, там където е необходимо. Предвижда се да се сложат и допълнителни паник-бутони при желание от страна на търговците, съобщава Българската асоциация на ритейл..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..