Пътеката е извървяна
Тъжен залез кърви над гората като прясна отворена рана.
С тъжен ромон звъни на житата светозарната сребърна пяна.
Умореният ден догорява, плаче вятърът – сбогом навеки!
Свечерява сега, свечерява над смълчаните бели пътеки.
Всеки своя пътека си има, всяка бърза и търси човека...
И аз имах пътека любима, и аз някога имах пътека!
Още крачка – и ето го края! Извървяна е тя, извървяна...
Какво с мене ще стане, не зная, но едва ли пак пътник ще стана!
Пеньо Пенев вярва, че се строи бъдещето – светло и чисто, основано на братство и красота. Вярва и превръща в стихове романтичния опит на нацията да промени България. Не просто пише стихове, които зареждат хората с ентусиазъм и вяра, че нещо по-добро ще се случи, а сам се включва всеотдайно в строителството. И думите, и вярата му имат като че ли много общо с тези на Ботев, който тръгват към Вола или Дебелянов, който тръгва към фронта, водени от своя идеал. На всеки от тях можеха да принадлежат думите:
"Ако изгубиш пари, богатство – изгубил си нищо!
Ако изгубиш чест – изгубил си нещо.
Ако изгубиш вяра – изгубил си всичко!"
Въпреки че поезията му се използва за агитация, Пеньо Пенев никога не е писал стихотворения по поръчка. Преминал през безработицата, нищетата, безпаричието, завистта, доносничеството и непризнанието, поетът обаче изгубва вяра. Той избира да си тръгне подобно на своите кумири Маяковски и Есенин.За хора като него няма място нито в поезията, нито в тази епоха. Разбират защо само истинските поети. Запис на Стефан Цанев от Златния фонд на БНР:
2013 г. остава в най-новата история на страната като година на протестите. Заради тях през февруари си отива първото правителство на ГЕРБ начело с Бойко Борисов, а дошлото на власт след изборите на 12 май двупартийно управление на БСП и ДПС започва със..
Той беше най-красивият пианист на своето време. Елегантен, горд и недостижим, родил се сякаш с фрак през 1929 година в София . Така берлинският вестник „Ди Велт” описва Алексис Вайсенберг. Роден в София, изключителният пианист получава отлично..
„Вярвам, че дори и талантливият Станислав Стратиев, който написа специално ролята на Велко Кънев в емблематичния филм „Оркестър без име”, трудно би намерил думи на утеха, ако беше сред нас. Велко бе от актьорите, които правят празник в театъра, от..