Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме ангелското войнство

Снимка: wikipedia.org

В православните традиции, на 8 ноември Църквата отдава почит на цялото ангелско войнство. Това са небесните пазители на светлината и справедливостта, начело със Седемте архангели Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил.

Най-старшият от всички – Архангел Михаил е предводителят на светлите ангелски сили. В Откровението си Св. Йоан Богослов описва битката на Седемте архангели със седемглавия Дракон, наричан още Дявол и Сатана. Затова на повечето икони Архангел Михаил е изобразен с копие в едната ръка, стъпкал с крака си дявола, когото архангелите прогонили на земята.

В представите на българите предводителят на Седемте архангели стои най-близо до Бога и ревностно бди за спазването на Божия закон. Това е и причината някои иконописци да го изобразяват с везни, които отмерват греховете на хората. Затова народът ни вярва, че е главният пазител на Рая, а когато душата трябва да поеме към отвъдното, Архангел Михаил я отделя от тялото. 

В чест Небесния войн се правят и семейно-родови курбани, с молитви за здраве и закрила от небесното войнство. На този ден вярващите се обръщат с горещи молитви и към своя ангел пазител и освещават домовете си с водосвет.

Денят на ангелското войнство е избран за професионален празник на българските служители на реда. За първи път той е отбелязан през 1924 г., като традицията е прекъсната от1944 до 1994г.

Имен ден празнуват: Ангел, Ангела, Анжела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Мила, Милен, Милена, Михаил, Михаел, Михаела, Огнян, Пламен, Пламена, Рада, Радка, Радослав, Райко, Райна, Рангел, Рая и производните им.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10