Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конфликтът Русия-Украйна

Как се спасява музей при война

Евакуирани са експонатите от музея в Чернигов, Украйна

Снимка: Facebook/galaganmuseum.art

„Останете в безопасност. А експонатите ще ви дочакат… на сигурно място“ - това написаха сътрудниците на Черниговския областен художествен музей „Григорий Галаган“ (Galagan Art Museum - Chernigov, Ukraine). Притеснявайки се за сигурността на намиращите се в него ярки образци на изкуството от ХVI в. насам, сътрудниците вземат нелекото решение да евакуират колекциите на музея.  

„В 6 часа сутринта на 24 февруари 2022 г. получихме информация за нахлуването на Русия – разказва за Радио България Марина, сътрудник в музея. – Но ние бяхме подготвени, имахме предварителен план. Пресметнахме стандартните за войната рискове като мародерство, възможни разрушения, пожари, наводнения. И демонтирахме всички експозиции, освен една: снимки на воините-защитници на Украйна. Оставихме ги като проява на нашата позиция. Скрихме на сигурно място всички предмети от фонда на музея и се опитахме максимално да ги обезопасим с достъпните ни методи. Ще дежурим, ще проверяваме и ще се опитваме да контролираме ситуацията, въпреки че много малко зависи от нас. Но трябва да спасяваме експонатите.“ 

Украинските музеи пазят художествени произведения от световно и национално значение. Затова въпросът за безопасността на музейните колекции е много важен. „Всички ние сме настроени решително – това е нашата земя и нашата култура, и ние ще ги защитаваме до последно – категорична е Марина. – За съжаление, не можем да разкажем подробно за нашите действия, за да не излагаме експонатите на опасност заради възможно изтичане на информация.“ 

Припомняме, че Чернигов е един от първите украински градове, в които започнаха военни действия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41

Форум в София представя новите хоризонти на технологиите

В София Тех Парк, сграда "Джон Атанасов", днес ще се проведе поредното издание на Robotics Strategy Forum под надслов "Новите хоризонти на технологиите". Изложители на форума са над 30 компании, образователни и научни институции, които разработват..

публикувано на 26.09.24 в 06:05