Протестите в РСМ показват това, което България казваше на ЕС
В Скопие не стихват протестите, съпроводени със сблъсъци и ранени, срещу Френското рамково предложение за начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС. Акциите се подкрепят от най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ и проруската формация „Левица“. Правителството разгледа предложението на закрито заседание и го изпрати в парламента. Запитан, дали депутатите от ВМРО-ДПМНЕ ще одобрят исканията на Макрон, лидерът на формацията Християн Мицкоски заяви, че „в този състав на ВМРО-ДПМНЕ и коалицията няма такива предатели“. Според вицепремиера Артан Груби, зад размириците в Скопие стоят действията на чуждестранни агенти и дългата ръка на Русия.
Френското предложение цели да прекрати споровете между България и Северна Македония и да отвори пътя за преговори на Скопие с ЕС. В рамката е вписано, че спазване на Договора за добросъседство между България и Северна Македония от 2017 г. е част от ангажиментите по присъединяването. Скопие трябва да гарантира също вписването на българите в македонската конституция "там, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи" и нищо в процеса на европейска интеграция на Северна Македония не може да се тълкува като признание от българска страна, че съществува "македонски език", се казва още в предложението.
Хърватия може да изпревари България и Румъния в Шенген
Хърватия отговаря на всички условия за влизане в Шенген и ще направим всичко възможно да ѝ помогнем да се присъедини следващата година, заяви чешкият премиер Петр Фиaла, след среща с хърватския си колега Андрей Пленкович. Чехия от 1 юли пое председателството на Съвета на ЕС до края на годината. СпоредФиала, кандидатурата на Хърватия има силна подкрепа в 27-членния блок за свободно пътуване, но що се касае до България и Румъния, някои членове на ЕС имали резерви, предава БГНЕС. Пленкович заяви, че страната му е получила доклад на Еврокомисията за напредъка ѝ в присъединяването към Шенген, в който „се казва, че Хърватия е направила това, което се очакваше от нея във всичките осем области“. България и Румъния са членки на ЕС от 2007 г., а Хърватия – от 2013 г.
Рекордна инфлация на годишна база за юни в Турция
Годишната инфлация в Турция е достигнала 78,62% през юни, обяви Турският статистически институт. Според в-к Karar, това е най-високото ниво на инфлация в Турция от 1998 г. Най-високо е покачването на цените в транспорта – 123,37%, и при храните и безалкохолните напитки – 93,93%. Критици обвиняват за проблемите на Турция икономическата политика на президента Реджеп Тайип Ердоган, сочи изданието. Ситуацията в Турция още повече се усложни от войната в Украйна, довела до скок на цените на газа, петрола и зърното. Данните на Турския статистически институт оспорват икономисти, които твърдят, че статистиката е обект на политически натиск. Според Групата за изследване на инфлацията, съставена от независими икономисти, реалното ниво на годишната инфлация в Турция за юни е 175,55%.
Русия е най-големият инвеститор в Черна гора
Русия е най-големият инвеститор в Черна гора за първите четири месеца на годината, с 41,6 млн. евро преки инвестиции, като 20 млн. евро от тях са инвестирани в недвижима собственост, предава БТА. На второ и трето място по инвестиции са Обединените арабски емирства и Турция. Украинци са похарчили за недвижими имоти в Черна гора 4,6 млн. евро, ръст бележат и инвестициите от Германия. От 1 февруари до 9 юни 2022 г. руски граждани са основали 1100 фирми в Черна гора, предимно от IT сектора.
По данни от централната банка на Черна гора, през същия период чуждите инвестиции в страната са общо 306,4 млн. евро, което е с 68,4 млн. повече спрямо същия период на 2021 г.
Газовата връзка Гърция-България е изключително важна за Европа
Гърция ще се превърне в център за съхранение и пренос на природен газ, който ще покрива не само националните нужди, но и тези на страните от региона, заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис на пресконференция с румънския си колега Николае Чука, предаде агенция AGERPRES. Чука е на посещение в Гърция за пускането в експлоатация на междусистемната газова връзка Гърция-България. Румънският премиер заяви, че тази газова връзка е изключително важна за "цялата газопреносна мрежа в Европа", ще свърже мрежата, която минава през Анадола и Адриатика, ще осигури доставките на газ за България и Румъния, като могат да бъдат осигурени такива и за Украйна и Молдова и други страни.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: ЕПА/БГНЕС, Reuters, ee24.com
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..