България е на кръстопът, а лошото е, че хората не си дават сметка колко са важни тези избори – коментира наш сънародник, който разглежда политическите процеси и във връзка със следването си в специалност политология в Словакия. Там обаче българската общност не е голяма, затова и до обед в посолството ни в Братислава бяха гласували едва около 30 човека.
Хората наистина се умориха от гласуване, у тях остана усещането, че бяха излъгани. По време на протестите преди две години имаше силна гражданска енергия, но после младежите се опариха и решиха, че вече няма смисъл да гласуват и затова сега не отиват до урните – казва Иво Раданов, който от около 3 години живее в Словакия:
„Но изборите са много важни, както заради геополитическата, така и заради икономическата обстановка, и заради нестабилността в България като цяло. Другото е, че има и доста европейски фондове, от които трябва да се възползва България в момента. Ако няма адекватно правителство, което може да придвижи българските интереси в тази посока, ние пак оставаме в неведение кога ще можем да се възползваме от европейско финансиране. Аз лично гласувах за реформирана България - има нужда от промени, има нужда от неотложни реформи, реорганизация и вече да стъпим върху релсите на по-цивилизован модел на управление. След проведената предизборна кампания, у мен се затвърдиха позициите за кого да гласувам. Дори преди да съм имал съмнения, вече съм убеден кого трябва да подкрепя. Заради променената външнополитическа обстановка много неща излязоха наяве, които преди това се премълчаваха от политиците. Сега трябваше ясно да изкажат позицията си по геополитическите въпроси. Нямаше как да избягат от въпроса за войната в Украйна. А ситуацията там още повече се изостря и не мисля, че има политик в България, който може да бъде встрани от темата. Надявам се този път на някакъв успех от вота в България, но той е и доста фрагментиран, доста са поляризирани мненията, и се съмнявам че ще има бърз изход от настоящата ситуация.“
Не по-различна е изборната активност и в чешката столица. Възможността да се гласува там е единствено в посолството в Прага и това затруднява много от българите, живеещи в отдалечените градове - съобщи за Радио България Ирена Ангелова, наша сънародничка, която повече от 10 години пребивава в Чехия:
„В МВнР беше обявено преди месец, че чешките власти не са позволили да се гласува в изборни секции на различни места в страната им. Пратили са писмено несъгласие, а ние съответно разпространихме новината и уведомихме хората чрез социалните мрежи. Така или иначе, всички отново гласувахме само и единствено в посолството в Прага. Секциите бяха три, в две се гласуваше машинно, а в третата с хартиени бюлетини. За разлика от първия път, когато имаше голям ентусиазъм, сега нямаше такова желание за гласуване. Аз предполагам, че проблемът - чешкото правителство да не се съгласи на български избори в страната е, че изборите ни съвпаднаха с техните избори, които бяха миналата седмица, а сега има балотаж. Същевременно има много митинги и демонстрации в Чешката република, особено в Прага. Те искат смяна на правителството заради несправяне с кризата с ел. енергията и газовата криза, както и с големия брой на украинци в страната. Но апатията сред българите идва и от факта, че няма за кого да гласуваш. Според повечето хора всички партии защитават само лични интереси, едни и същи са хората, нищо не се е променило и в политиката. Иначе моята надежда остава, че накрая някой ще донесе така чаканата справедливост в хаоса в България. Някой, който да намери сили и да вдигне България като феникс от пепелта. Точно на това прилича политиката у нас - на пепелище, което някой трябва да разрови, да засее, да оплоди като голямо поле, за да излязат там отново слънчогледите. Трябва някой от политиците да помогне, за да се промени реалността в държавата.“
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..