Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вицепрезидентът участва в поредица от прояви на българите в Северна Македония

Вицепрезидентът Илияна Йотова говори на военното гробище в с. Цапари
Снимка: Пресцентъра на президентството

Вицепрезидентът Илияна Йотова участва във военно-църковния ритуал за Архангелова задушница на българското военно гробище в с. Цапари край Битоля в Северна Македония. Гробовете и братската могила са на офицери и военни чинове от 6-та пехотна Бдинска дивизия, която се е сражавала там през Първата световна война. 
„Днес заветът „никога повече“ не е истина. В Европа отново има война. На следващите поколения трябва да завещаем не оръжия и разрушения, а мир и възможности за бъдещето“, подчерта Йотова и благодари на всички, които са съхранили и са помогнали за възстановяването на войнишките паметници. 
Преди това вицепрезидентът посети българското Генерално консулство в Битоля и участва в откриването на изложбата „125 години българско дипломатическо представителство в Битоля“ и на представянето на книгата „Досието „Галичица“ и прекършената съдба на Панде Ефтимов“. 
Попитана за коментар на Закона за сдруженията и фондациите, приет от парламента на Северна Македония прие преди дни и ограничаващ имената на исторически личности, които биха могли да бъдат използвани от българските сдружения, Йотова отговори, че парламентът на Северна Македония е суверенен, има право да приема всякакви закони и отговорността е на тези, които са ги приели. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..

публикувано на 13.11.24 в 17:45