Десет страни от Европейския съюз, сред които и България, се договориха за създаването на Алианс за ядрена енергия, въпреки съпротивата на Германия и Австрия тя да бъде категоризирана като благоприятна за климата. Това заявиха десетте страни членки в съвместно изявление, подписано в кулоарите на срещата на европейските енергийни министри в Стокхолм, предаде в. "Файненшъл таймс".
Българският министър на енергетиката Росен Христов е в Стокхолм, където участва на неформално заседание на Съвета на ЕС по "Транспорт, телекомуникации и енергетика". България, Франция, Хърватия, Чехия, Финландия, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия и Словения са готови да подкрепят нови ядрени проекти, базирани на иновативни технологии, както и на вече внедрени такива, предаде БТА.
"Ядрената енергия е един от многото инструменти за постигане на нашите климатични цели, като се явява базово производство на електроенергия и подсигурява доставките", пише още в изявлението.
България, заедно с още 4 европейски държави – Полша, Унгария, Румъния и Словакия, настояват да бъде удължена до края на годината забраната за внос на украински продукти . Петте държави настояват за гъвкавост на списъка на ограничените продукти за внос,..
България се включва с национален щанд в 61-то издание на Международното изложение за земеделие и хранителни продукти "АГРА 2023" в Горня Радгона, Словения, което ще се проведе от 26 до 31 август 2023 г. На откриването ще присъства българският министър..
България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия искат удължаване срока на забраната за внос на украински продукти до края на годината. Петте държави настояват за гъвкавост на списъка на забранените продукти за внос. Фокусът на България е върху три конкретни..