Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работилници за сумие, хайку и японска калиграфия в София

Снимка: Pixabay

През почивните дни Интер Експо център е домакин на ателиета за хайку, японска калиграфия и сумие (рисуване с туш) „Вишнев цвят“, „Бамбук“ и „Лотос“. Любителите на японското изкуство ще бъдат запознати с техниките за рисуване на едно от най-емблематичните растения в канона на сумие – цъфналите вишни, а също и бамбук и лотос.

В ателието за калиграфия пък ще бъдат представени основните хоризонтални и вертикални черти, използвани в японското писмено изкуство, както и трите основни стила: кайшо (стандартен стил), гьошо (бързопис) и сошо (арт бързопис). За почитателите на класическото хайку също има работилница, където могат да се запознаят със структурата на хайку, както и с някои основни естетически принципи и подходи при писането му, сезонни думи (киго) и др.

Всеки участник ще има възможност да напише по едно авторско хайку, вдъхновено от 4-те сезона: Пролет, Лято, Есен и Зима и да участва в конкурса за хайку на БХС „Сезони – 2023“.


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пътищата са проходими при зимна обстановка

Сняг вали над по-голямата част от страната страна, видимостта на Троянския проход е до 30 метра, а на Прохода на Републиката – до 50 метра, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Обилен е снеговалежът по автомагистрала "Струма" в..

публикувано на 18.02.25 в 08:30

"Агра 2025" среща науката с практиката

Най-новите технологични решения, продукти и проекти в областта на земеделието и агроиндустрията, ще бъдат представени на изложението "Агра 2025" в залите на Международния панаир в Пловдив, съобщава БТА. Тазгодишното 33-то издание на форума..

публикувано на 18.02.25 в 07:10

Валежите продължават и във вторник, по-значими – в Източна България

Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..

публикувано на 17.02.25 в 17:40