По новата програма, обявена от Министерството на образованието и науката през май 2023 г., могат да кандидатстват организации на българи, живеещи извън България, задгранични представителства и български православни църковни общини в чужбина, към които функционират български неделни училища в чужбина, както и държавни висши училища и научни институти към Българската академия на науките, които командироват преподаватели по български език и литература в чуждестранни висши училища.
Срокът за подаване на документите е 15 ноември, а предназначението на програмата „Неразказаните истории на българите“ е да насърчи научни и други изследвания, чиято цел води към утвърждаване на българската национална идентичност и към популяризиране на българския език, традиции и култура.
Програмата „Неразказаните истории на българите“ е в няколко направления и предвижда подкрепа за проучвания и свидетелства за родови истории за значими събития и личности с принос в чуждата държава, за принос на достойни българи или факти и обстоятелства от миналото, свързани с българската история зад граница, както и за съвременни българи, допринесли за цивилизационното, културното и научното развитие на света.
Повече информация и условия за кандидатстване - ТУК.
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
В посолството на България в Стокхолм бяха представени публикуваните в Швеция мемоари на шведската журналистка Ребека Хибинет, живяла в България през 70-те години на ХХ век, съобщиха от дипломатическата ни мисия. В общо трите части на..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..