Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерите на България, Румъния и Гърция се срещнаха на българска земя

Снимка: БТА

Премиерите на три балкански държави - България, Гърция и Румъния - Николай Денков, Кириакос Мицотакис и Йон-Марчел Чолаку проведоха среща в резиденция "Евксиноград" край Варна. Основен акцент беше поставен на транспортната, енергийната и дигиталната свързаност на региона, особено в контекста на случващото се в Украйна и Израел.
 
"Европа повече не може да си позволи да бъде разединена, да няма пътища, които да свързват съседните държави, да няма енергийна свързаност и по този начин да се оказва зависима от външни фактори", подчерта Николай Денков. 

Беше разгледан конкретно проектът за коридор от Солун през Кавала, Александруполис, Бургас и Варна до Констанца с възможност за удължаване към Молдова. Идеята е по трасето да бъде изградена модерна транспортна, комуникационна и енергийна инфраструктура, която ще активизира икономическите и политическите връзки между включените държави. 

Премиерите подчертаха желанието си да превърнат целия регион в център на международна свързаност и пренос на зелена енергия. Срещата беше инициирана от Денков при визитата му в Атина през август.

Събеседниците обсъдиха и присъединяването на България и Румъния към Шенген, както и европейския път на Западните Балкани като лост за стабилност в региона. "Надявам се да намерим правилния подход на България и Румъния, за да не бъдат страните ни държани в ъгъла необосновано. Право на България и Румъния е да бъдат присъединени", подчерта Йон-Марчел Чолаку.

Участниците в срещата остро осъдиха нападението на палестинската групировка "Хамас" над Израел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41

Форум в София представя новите хоризонти на технологиите

В София Тех Парк, сграда "Джон Атанасов", днес ще се проведе поредното издание на Robotics Strategy Forum под надслов "Новите хоризонти на технологиите". Изложители на форума са над 30 компании, образователни и научни институции, които разработват..

публикувано на 26.09.24 в 06:05