Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екоминистърът Юлиян Попов:

Държавата няма да затваря въглищни централи

Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

Няма да затваряме въглищни централи, пазарът ще ги затвори, той ги затваря и в момента”, заяви пред БНР министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, прогнозирайки, че няма шанс те да функционират след 2030 г. Той припомни, че в момента над 25% от електроенергията се произвежда от възобновяеми източници и то при положение, че предстои да развиваме вятърната енергия.

Повечето частни централи много сериозно обсъждат излизане от въглищата до три години”, каза още Юлиян Попов и посочи възможностите пред тях. По думите му, новата енергетика е комплексна и не разчита на няколко източника на електроенергия, а на десетки и дори стотици технологии. “Голямото решение е инвестиционната среда, която трябва да подобрим”, добави той.

Регионът “Марица-Изток” има потенциала в рамките на 10 г. да привлече 20-30 млрд. лв. инвестиции, ако има регулаторна среда, яснота, предвидимост”, смята министърът.

Според Юлиян Попов справедлива трансформация от въглища и газ към възобновяема енергия означава да не бъдат засегнати значителен брой работни места и енергийно бедни хора.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ръст от 5% на чуждестранните туристи през настоящата година

От началото на годината 10,7 млн. чужденци са посетили страната ни, съобщи пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Това представлява 5 процента ръст спрямо 2023 година. Според Румен Драганов 2024 г. се..

публикувано на 24.09.24 в 16:28

В системата на образованието прозират и болните места на обществото ни

След първия учебен ден за учениците в България – 15 септември – идва ред да започне новата учебна година и за студентите, тъй като повечето висши училища у нас отварят врати на 1 октомври. В този промеждутък от около две седмици можем да..

публикувано на 24.09.24 в 11:10

Как българин от Врачанско може да се окаже най-дълго живелият човек на земята

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията – наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните и фамилни връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като хора – в това е убеден гл. ас. Росен Гацин от Института по..

публикувано на 24.09.24 в 10:05