“Светци – воини и покровители на бойното поле” се нарича изложбата, с която Военноморският музей във Варна отбелязва Деня на храбростта и празник на българската армия.
Експозицията включва 33 икони с образите на най-почитаните у нас светци воини, изографисани с копие, меч или кръст в ръка.
Най-старата икона е от XVIII век и на нея е изобразен Св. Георги, каза директорът на Военноморския музей д-р Мариана Кръстева. Тя припомни, че светецът – патрон на българската армия, както и останалите светци воини в своето земно житие са били военнослужещи, а след канонизацията си се превръщат в небесни закрилници на нашите военни, както в битка, така и в мирно време.
Публиката има възможност да разгледа избрани иконографски произведения от колекциите на Музея на Възраждането “Иларион Макариополски“ в Елена, на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна и на Художествената галерия в Казанлък.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..