Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 12 юни 2025 г.

преподобни Онуфрий Велики и преподобни Петър Атонски

4
Икона на свети Онуфрий Велики
Снимка: Красимир Мартинов

На 12 юни почитаме двама велики подвижници – преподобни Онуфрий Велики и преподобни Петър Атонски.

Преподобни Онуфрий живял в пълно уединение в дивата Тиваидска пустиня в Египет 60 години. В младостта си получил образование в тиваидския манастир в Ерити. След като научил от старците за живота на отшелниците, на които Господ изпраща Своята помощ чрез Ангелите, преподобният Онуфрий бил вдъхновен духом да подражава на техните подвизи. Тайно напуснал манастира. В дълбините на пустинята свети Онуфрий намерил един отшелник и останал, за да се научи от него на пустинния живот и борбата с дяволските изкушения. Когато старецът се убедил, че свети Онуфрий е станал по-силен в тази духовна борба, го завел на мястото, където да се подвизава, и го оставил сам. Старецът идвал при него един път годишно и след няколко години починал.

Манастирът на името на свети Онуфрий Велики в Източна Сърбия

Близо до пещерата, където живеел св. Онуфрий, израснала финикова палма и се отворил извор с чиста вода. Дванадесет клона на палмовото дърво давали плодове един след друг и монахът не страдал от глад или жажда. Сянката на палмата го пазела от обедната жега. Ангел носел хляб на светеца и му давал причастие всяка събота и неделя, както правил и с другите отшелници.

Преподобни Онуфрий Велики починал с думите: "В Твоите ръце, Боже мой, предавам духа си".

Житието му, както и тези на други отшелници от IV век, подвизали се във вътрешната Тиваидска пустиня в Египет, е написано от техен съвременник, монах от един от Тиваидските манастири, преподобни Пафнутий.

Свети Петър Атонски служил като командир в императорската армия и живял в Константинопол. През 667 г., по време на войната със сирийците, бил пленен и затворен в крепостта град Самара на река Ефрат.

Дълго време се мъчел в затвора и размишлявал за греховете си, спомнил си, че някога е имал намерение да напусне света и да отиде в манастир, но не го осъществил.

По чуден начин бил освободен от затвора и се отправил към Рим, за да приеме монашеско пострижение при гроба на св. Петър.


Явил се пред Папата, който го постригал в монашество на гроба на апостол Петър, научил преподобния на правилата на монашеския живот, като го държал близо до себе си. След това папата изпратил преподобни Петър с благословението си там, където Бог го изпрати.

Насън Света Богородица се явила на преподобни Петър и му показала мястото, където трябвало да живее до края на дните си – Атон. Отправил се натам. Когато слязъл на брега на това пусто тогава място било 681 г. Прекарал 53 години в пустинните места на Света гора, без да вижда хора. Дрехите му изгнили, но косата и брадата му покривали тялото му вместо дрехи.

Един ден ловец го видял, уплашил се и побягнал. Преподобният Петър го спря и му разказа за живота си. Ловецът поискал да остане с него, но светецът го изпратил у дома. Дал на ловеца една година, за да се изпита. Когато след година той се върнал с други спътници, преподобни Петър бил умрял. Починал през 734 г.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Петрова нива в Странджа в чест на героите от Илинденско-Преображенското въстание

За саможертвата и изкуплението в Илинденско-Преображенското въстание

“Илинденският подвиг е не само най-висшата точка на борческо напрежение в Македония, но и изкупителна дан на общия български стремеж към свобода“ – Христо Силянов Възраждането на българската държавност след пет века османска власт е свързано с..

публикувано на 20.07.25 в 07:30

Църковен календар – 20 юли 2025 г.

На 20 юли честваме паметта на свети пророк Илия. Празникът е известен като Илинден. Илия е един от най-великите пророци на Стария завет , роден в 900 година преди Христа. Когато се появил на бял свят, баща му имал видение как..

публикувано на 20.07.25 в 06:00

Църковен календар – 19 юли 2025 г.

На 19 юли честваме паметта на преподобна Макрина и на преподобни Дий. Света Макрина е родена в Кападокия, в началото на IV век. Тя е родна сестра на светиите Василий Велики и св. Григорий Нисийски. В семейството ѝ имало още девет деца, всички..

публикувано на 19.07.25 в 06:00