Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филм за Кристо и Анани Явашеви закрива "Док-Арт-Фест" в Берлин

На снимката: Берлинското кино “Бротфабрик“
Снимка: Български културен институт в Берлин

Филмът "Граница на нашите мечти. Христо и Анани Я." днес в Берлин закрива закрито второто издание на Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци "Док-Арт-Фест", съобщиха от Българския културен институт в германската столица. Събитието се провежда под патронажа на българския посланик в Германия Григор Порожанов.

"Двойният живот на Анани Я.” е работното заглавие на филма, с който режисьорът Георги Балабанов успява да срещне на екрана двамата братя Явашеви след дълга раздяла. Закъснелият финал е добър не само за героите, но и за автора с невидимата отвесна черта, която превръща всеки минус в плюс. Двайсет и шест години Христо и Анани Явашеви живеят разделени от Желязната завеса. Затворен в комунистическа България, Анани е скромен актьор. Кристо, избягал от страната през 1956 г., става един от най-известните световни модернисти. Филмът е за надеждите и илюзиите в два живота от два свята", разказаха за БТА от Българския културен институт.

В Берлин бяха прожектирани българските филми "Васко и цигулката", "Пулсиращи тепета", Pipe dream, "Ива Ваня – целуната от съдбата, забравена от всички", "Училище за надежда" и "Космическата лира". 

Редактор: Диана Цанкова
Снимка:БКИ-Белин


По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Силвия Томова и нейната елитна многонационална балетна трупа от Стара Загора

Звездата на българската сцена Силвия Томова е завършила елитната Държавна балетна академия "А. Я. Ваганова" в Санкт Петербург. Кариерата ѝ е свързана с Националната опера и балет, където като примабалерина е представила над 90 роли в класически и..

публикувано на 23.10.25 в 10:55
Живко Тенев-Gissen

Четирима българи участват в световен сатиричен салон в Латинска Америка

Живко Тенев-Gissen, Мая Чолакова, Ивайло Цветков и Анатолий Станкулов са сред подбраните участници в 20-ия Международен хумористичен салон Каратинга 2025 в Бразилия. Творбите им ще бъдат показани между 21 и 26 октомври, съобщиха от екипа на..

публикувано на 20.10.25 в 16:27

Младият художник Николас Стоичков: Доброто е също вид изкуство

Николас е на 15 години. Самоук художник е, но зрелостта в творчеството и силата на духа му будят възхищение у всеки, докоснал се до таланта му. Той е човек, който води вътрешни битки и продължава в моментите, в които нещо не се получава. Творец, който..

публикувано на 18.10.25 в 09:25