Предстои създаването на Център за превенция на рисковото поведение на пътя, в който са разположени най-съвременните технологии за превенция на риска. Това стана известно днес при представянето на Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя на сдружение "Отворена младеж", чиято първа стъпка е центърът.
Програмата бе представена пред четиридесет специалисти и експерти в областта на пътната безопасност, участващи в курс "Управление на скоростта" от области София-град, София-област, Кюстендил, Благоевград, Перник, Монтана, Враца и Видин, представляващи национални, областни и общински власти, полиция и НПО.
Участниците в курса ще имат възможността първи да се възползват от възможностите, които центърът дава, след официалното стартиране на програмата. Втората част на Националната програма за повишаване на сигурността на пътя е изграждане на капацитет на местно ниво за качествено оформяне на послания в областта на пътната безопасност и предаването им до демократично избраните институции на местно, регионално и национално ниво. Това включва безвъзмездно предоставяне на материали, техническа и експертна подкрепа и парични средства на стойност от над петдесет хиляди лева, по проект "Застъпници за пътна безопасност", подкрепен и от инициатива в рамките на програма "Младежта в действие" на Европейския съюз.
Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя е създадена, защото все по-често си задаваме неудобния въпрос "Дали сигурността на пътя наистина се повишава?", коментира за БТА Даниел Ванков, председател на сдружение "Отворена младеж". По думите му статистиката сочи, че броят на жертвите значително намалява през последните години. Официалните данни сочат, че през 2012 г. е имало 601 фатални случая срещу 657 през 2011 г. Броят на ранените също намалява, но със значително по-малки темпове - от 8303 на 8193. От друга страна пътнотранспортните произшествия се увеличават, като през 2012 г. те нарастват на 6717 от 6638 през 2011 г., показва статистиката.
Тези тенденции се наблюдават не само на национално, но и на европейско равнище, като все повече привличат вниманието на политици и експерти. Това е причината Европейският съюз да иска да определи цел за намаляване на тежките наранявания в резултат на пътнотранспортни произшествия, която да се добави към целта за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи между 2011 г. и 2020 г.
Според Сим Калас, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по транспорта, "броят на нараняванията е неприемливо висок", като сметката, която плащаме на европейско ниво, възлиза на около 2 процента от БВП. За 2012 г. това са 250 милиарда евро, коментира Калас в своя реч от март 2013. Същият процент се заплаща и от България, което означава, че сме платили сметка от над 1,5 милиарда лева за миналата година, по данни на Световната здравна организация от тази година. Ние смятаме, че новите предизвикателства изискват нови мерки и е крайно време да се спрат соловите ПР кампании, развиването на бизнес и трупането на дивиденти върху човешки трагедии. Поради това държа да отбележа, че програмата е насочена изключително към хората, които работят ежедневно за повишаване на безопасността по пътищата, поради което няма да се режат ленти или да се канят политици и звезди, подчерта Даниел Ванков. Важните хора са тези, които вършат същинската работа, смята още той и отбеляза, че по традиция най-добрите отразявания организацията споделя със значителната си аудиторията във Фейсбук.
В събота и неделя ще остане облачно, в Западна и Централна България с валежи от дъжд , в Предбалкана и високите полета - от сняг, там ще се образува и снежна покривка. По-късно през деня въздушната маса слабо ще се затопли и снегът ще премине в дъжд, с изключение на Западния Предбалкан. Значителни ще бъдат валежите в Югозападна България. Вятърът..
По-високи данък сгради и данък върху МПС ще плащат перничани с подготвяните промени в Наредбата за определянето на местните данъци и такси. Повишението на двата налога ще доведе до ръст на постъпленията в общинската хазна с около 3 млн. лв. Такса смет остава непроменена. 2. 5 промила е данъкът върху недвижими имоти в Перник. С планираното увеличение..
Софийското общинско предприятие „Паркове и градски градини“ започна почистването на езерата в Южния парк, съобщава кметът на София Васил Терзиев: "Поддръжката и развитието на зелената система и водните обекти са приоритет за мен и екипа ми". Процесът е започнал от горните езера и в момента се работи при езерото до църквата. "Премахваме..
Автобуси са били обстрелвани с въздушна пушка на спирка в столичния квартал "Гео Милев". Това съобщи за БНР Марио Евстатиев, експерт в Комисията по транспорт и пътна безопасност към СОС и ръководител "Двуетажни линии" в Столичен автотранспорт. "Става дума за два случая – единият от 13 ноември, а вторият – буквално от преди два дни. Като..
След като седем пъти народните представители не успяха да изберат председател на парламента, днес от 11 часа ще бъде направен пореден опит. Ако няма нови предложения, отново е възможен балотаж между Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН. Вчера три гласа не достигнаха, за да бъде избран Силви Кирилов. Депутатите със седми..
Н 29 ноември в 10:00 часа отваря врати Общинската ледена пързалка в Спортен комплекс "Зона Б-5". Първия ден сесиите ще бъдат безплатни, съобщиха от Столичната община, позовавайки се на Цветанка Цокова, изпълнителен директор на "Спортна София 2000" ЕАД. Пързалката посреща своите клиенти за 10-и сезон и предлага на любителите на карането на..
Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..