Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топлофикационните дружества предлагат промяна на системата за разпределение на топлинната енергия

Снимка: архив
В Закона за енергетиката да се запишат и други възможности за разпределяне на топлинната енергията между собствениците на апартаменти в блок с парно, включително и така нареченото разпределяне на кубатура, предлагат от Асоциацията на топлофикационните дружества в България. В интервю за БТА Илия Николаев, председател на УС на асоциацията заяви, че предложенията за промени вече са депозирани в парламента и членовете на асоциацията очакват да има обсъждане по тях.

Предложенията ни са свързани основно с промяна на системата за разпределение на топлинната енергия, заяви Николаев. Решаването на този проблем ще реши и много други въпроси, свързани с него, смята той. Ние искаме да бъде допуснато разпределение по всякакви начини - такива, каквито пожелаят етажните собственици, включително и отчет на база кубатура, каза председателят на УС на АТДБ. Николаев заяви, че подобна възможност за избор на система за разпределение има в
много страни, има редица варианти, които могат да бъдат разписани в специална наредба за начините на разпределение.

Данни от социологическо проучване сред клиентите на „Топлофикация София":

Според социологическо проучване, извършено по поръчка на Асоциация "Активни потребители" сред клиентите на "Топлофикация София", в момента около 74 процента от анкетираните софиянци, които ползват парно, живеят в сгради с вертикална инсталация. От тях 68 на сто заявяват, че биха я преустроили в хоризонтална като най-голяма част от анкетираните (59,6 на сто) биха отделили сума до 500 лв. за това преустройство. Над 70 на сто от анкетираните са заявили, че според тях най-справедливият начин за измерване на топлинната енергия е чрез индивидуални топломери.

Общо 20,6 на сто от анкетираните не се доверяват на топлинния си счетоводител, а 47,8 на сто донякъде не се доверяват, сочат данните от допитването. Горе долу сходни са и показателите за доверие на гражданите към топлофикационното дружество - общо 27 на сто изобщо не се доверяват, а 48 процента донякъде не се доверяват. Едва 3,7 на сто изцяло се доверяват на топлинния си счетоводител, а само един процент изцяло се доверяват на топлофикационното дружество.

България е единствената страна в ЕС, в която продажбата на енергия е на краен клиент

Относно искането от представители на потребителски организации да има индивидуални договори между всеки отделен потребител и топлофикационното дружество, Николаев коментира, че това не може да се приложи чисто физически, а и от практическа гледна точка е необосновано. Как може един клиент да има различни условия на доставка на топлинната енергия в сравнение със своя съсед, а ако се подготви базов договор, който да се сключва между топлофикационното дружество и всеки отделен клиент, то какъв е смисълът, след като този договор ще е еднакъв за всички, запита Николаев.

Топлофикационните дружества доставят енергия в абонатната станция, а не във всяко жилище, както е общото разбиране, подчерта председателят на браншовата асоциация. Ние сме единствената страна в ЕС, в която продажбата на енергия е на краен клиент, а не на общия топломер на сградата - оттук произтичат и многото проблеми у нас, заяви Николаев.

На въпрос дали продажбата на топлинна енергия директно на сдружението етажна собственост е приложимо в български условия, Николаев отговори - "След като в другите страни е приложимо, особено в Румъния, където условията са много близки до българските, предполагаме, че това е възможно и целесъобразно, тъй като решава въпроса и с много други комунални услуги". Предложението, добило известност като "един вход - една сметка" бе внесено и през 2007 г. за обсъждане в парламента, но не бе гласувано от депутатите. Сега това искане отново е внесено от Асоциацията на топлофикационните дружества в България.

Условията в България са много трудни, сложни и знаем, че това предложение трудно може да бъде прието, но сме длъжни да го внесем, защото такъв е принципът на разделяне на отговорностите и събирането на парите навсякъде в Европа, заяви Илия Николаев. Той добави, че при сегашната система топлофикациите са обречени. Николаев призна, че приемането на подобна законова промяна ще е непопулярна мярка, защото може да доведе до това с решение на етажната собственост да може да се изселва човек, ако не си плаща сметките.

Етажната собственост трябва да има сключен договор с топлофикация и да заплаща цената на енергията, доставена до общия топломер на входа

Етажната собственост представлява сдружение на собственици на жилища, което може да е и юридическо лице. Според нас именно етажната собственост трябва да има сключен  договор с топлофикация и да заплаща цената на енергията, доставена до общия топломер на входа, посочи Николаев. Оттам нататък сдружението на собствениците трябва да има избор как да разпределя потребената топлинна енергия между живущите във входа - може да има договор с фирма за дялово разпределение, може да избере и друг вид за отчитане и разпределяне на енергията - било собствениците сами да си разпределят енергията с уреди за дялово разпределение, било по мощност на радиаторите, било на кубатура, коментира Николаев предложенията за промени на
асоциацията.

Смятаме, че това е първата крачка, за да се върне доверието на гражданите - когато сам си избереш начина на разпределение на енергия, нормално е да имаш повече доверие, отколкото на нещо, което ти е натрапено отвън, каза председателят на АТДБ.

Илия Николаев обясни и друго предложение на асоциацията - фирмите за дялово разпределение да не са подизпълнители на топлофикациите, а да сключват договор с етажната собственост. Така собствениците ще могат да избират и проучват фирма топлинен счетоводител в зависимост от условията, които фирмата предлага, смята Николаев.

Сегашната практика е доста порочна, защото топлофикациите не могат да определят цените на услугите на топлинните счетоводители. Ние не сме регулаторен орган и не можем да си позволим различни цени за различните фирми, а когато условията се договарят директно между етажната собственост и фирмите за дялово разпределение, ще има конкуренция между фирмите, те ще предлагат на определени цени повече или по-малко услуги, коментира председателят на асоциацията. Мисля, че с предстоящите промени на законодателството в областта на енергетиката този въпрос ще бъде решен, заяви Илия Николаев.

Според Николаев добра практика, която трябва да бъде развита, е отдаването на уреди за дялово разпределение под наем. Това предполага отказът на клиенти от дадена фирма за топлинно счетоводство и изборът на нова да стават значително лесно, след като уредите не са закупени от гражданите, заяви Николаев. Въпрос на договаряне е дали топлофикацията да има ангажимент да събира от клиентите си месечната такса за уредите и да плаща на топлинния счетоводител или фирмата за дялово разпределение сама да събира тези такси, добави той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В събота и неделя: облачно и дъждовито

В събота и неделя ще остане облачно, в Западна и Централна България с валежи от дъжд , в Предбалкана и високите полета - от сняг, там ще се образува и снежна покривка. По-късно през деня въздушната маса слабо ще се затопли и снегът ще премине в дъжд, с изключение на Западния Предбалкан. Значителни ще бъдат валежите в Югозападна България. Вятърът..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

По-висок данък сгради и данък върху МПС ще плащат перничани

По-високи данък сгради и данък върху МПС ще плащат перничани с подготвяните промени в Наредбата за определянето на местните данъци и такси. Повишението на двата налога ще доведе до ръст на постъпленията в общинската хазна с около 3 млн. лв. Такса смет остава непроменена. 2. 5 промила е данъкът върху недвижими имоти в Перник. С планираното увеличение..

публикувано на 29.11.24 в 14:28

Почистват езерата в Южния парк

Софийското общинско предприятие „Паркове и градски градини“ започна почистването на езерата в Южния парк, съобщава кметът на София Васил Терзиев: "Поддръжката и развитието на зелената система и водните обекти са приоритет за мен и екипа ми". Процесът е започнал от горните езера и в момента се работи при езерото до църквата. "Премахваме..

публикувано на 29.11.24 в 12:06

Обстрелваха с въздушна пушка автобуси на спирка в кв. "Гео Милев"

Автобуси са били обстрелвани с въздушна пушка на спирка в столичния квартал "Гео Милев". Това съобщи за БНР Марио Евстатиев, експерт в Комисията по транспорт и пътна безопасност към СОС и ръководител "Двуетажни линии" в Столичен автотранспорт. "Става дума за два случая – единият от 13 ноември, а вторият  – буквално от преди два дни. Като..

публикувано на 29.11.24 в 11:01

Пореден опит за избор на председател на Народното събрание

След като седем пъти народните представители не успяха да изберат председател на парламента, днес от 11 часа ще бъде направен пореден опит.  Ако няма нови предложения, отново е възможен балотаж между Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН. Вчера три гласа не достигнаха, за да бъде избран Силви Кирилов.  Депутатите със седми..

публикувано на 29.11.24 в 08:11

Грабвайте зимните кънки за пързалката в Спортен комплекс "Зона Б-5"

Н 29 ноември в 10:00 часа отваря врати Общинската ледена пързалка в Спортен комплекс "Зона Б-5". Първия ден сесиите ще бъдат безплатни, съобщиха от Столичната община, позовавайки се на Цветанка Цокова, изпълнителен директор на "Спортна София 2000" ЕАД. Пързалката посреща своите клиенти за 10-и сезон и предлага на любителите на карането на..

публикувано на 28.11.24 в 16:46
Столичният кмет Васил Терзиев.

Кметът на София отказа да присъства на заседанието на СОС

Кметът на София Васил Терзиев отказа да присъства на заседанието на Столичния общински съвет, тъй като докладът му за актуализацията на бюджета на града за тази година отпадна от дневния ред на градския парламент. По правилник кметът не е длъжен да присъства на заседанията на общинския съвет, ако няма негови доклади за гласуване. Пред журналистите..

публикувано на 28.11.24 в 15:51