Земеделски министри от 16 държави се очаква да пристигнат на третия Национален събор на овцевъдите, който ще се проведе от 3 до 6 май 2014 г. в района на Петропавловския манастир, съобщи Симеон Караколев, организатор и председател на Националната асоциация за развъждане на синтетична популация българска млечна овца.
Земеделският министър проф. Димитър Греков е изпратил покани до колегите си в Румъния, Сърбия, Македония, Словакия, Чехия, Унгария, Молдова, Турция, Украйна, Русия, Испания, Полша, Беларус, Австрия, Словения и Грузия. Очаква се да пристигнат и представителни делегации на браншовите овцевъдни организации на страните. За съжаление страните, които са извън Евросъюза, не могат да покажат животни, като най-голямо е било желанието на Сърбия и Грузия и Турция. Има забрана за придвижване на стоки и особено на животни. Затова на 5 май ще бъде проведена кръгла маса с чуждестранните министри, които ще се срещнат с български фермери и ще разкажат за достиженията на овцевъдството в страните.
В Европа няма подобен събор на овцевъдите като този до Велико Търново, който да съчетава разнообразна стопанска етнокултура в областта на овцевъдството, коментира Караколев.
„Тази година съборът ще премине в подкрепа на Велико Търново за Европейска столица на културата 2019 г.Съборът ще бъде четири дена, с ден повече от миналата година. За първи път ще се проведе пленер и конкурс за детски рисунки по темата. Вече са пристигнали 80 творби от цялата страна. Срокът е до 20 април, така че очакваме още рисунки, каза организаторът. Ще има и конкурс за геги и хурки, които са най-важните атрибути на мъжа и жената в овчарството. Поканили сме национални музеи от страната, голям интерес се очаква на изложбата на икони от плъст, която посетителите ще видят за първи път. По този начин ще обогатим конкурса “Заблеяло ми агънце”, а изложбата ще съпътстват и резбари от специализираната гимназия в Трявна. Ще има омесване и изпичане на гергьовски хляб, където всеки може да покаже умения в хлебарството под умелите напътствия на Ути Бъчваров, който ще забърка и агнешки курбан. Колегата му шеф Петров ще бъде зает с кулинарното шоу “В търсене на изгубения вкус”. По стари и позабравени рецепти готвачът ще приготвя овнешки специалитети, които се предлагат само в района на Велинград. Ще има опечено агне в трап и гюм и др.
Народни веселби до полунощ са предвидени всяка вечер, ще свири известният оркестър “Плам”, а специални гости ще бъдат известни народни певици и фолклорен ансамбъл от Грузия. Ще има също национален фолклорен конкурс, изложения на животни, демонстрации по приготвяне на млечни продукти, състезания за майсторско обезкостяване на агнета и др.
За да се избегнат задръстванията от предишните две години, сме предвидили повече място за паркинги, които ще бъдат разположени върху 120 дка площ. Тъй като земята е манастирска, сме сключили договор за наем с митрополията за 10-годишно ползване“, заяви Караколев.
Самото изложение с шатрите ще се разположи върху 80 дка. На събора през 2013 г. имаше над 70 000 посетители, а сега очакваме над 100 000, прогнозира Караколев. За съжаление овцевъдството има най-голям потенциал за развитие у нас, но 80 процента от субсидиите по програмата за развитие на селските райони в сектора за животновъдство отиват при 8 на сто от бенефициентите. Според Караколев овчарството е начин да се възродят изоставените райони, тъй като не се изисква специална подготовка на овчарите. В другите страни дори има специални училища за възраждане на сектора.
Пред Националния събор на овцевъдите / 3-6 май/ председателят им Симеон Караколев разказва за организацията и атракциите по време на празника и проблемите в бранша, естествено. Интервю на Мария Георгиева – чуйте.
Във връзка с Гергьовден Караколев коментира и изкупните цени на агнешкото месо. 7 лв. е килото на агне до 25 кг, а 6 лв. - на по- тежко. Все още са проблем директните продажби от производители, макар да има наредби за този пазар, които не работят ефективно, коментира Караколев.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..