Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиолексикон:

На старите телефони е имало само копчета, не и игри. Да не говорим да гледаш клипчета…

Заради телефона по-бързо ще се науча да чета
Снимка: БГНЕС
В най-детското предаване в ефира ни - „Радиолексикон“, този път децата от 7-а детска градина „Детелина“ в столичния квартал Гоце Делчев разсъждават по важен въпрос от съвремието.

Как работят мобилните телефони,
как са живели хората преди те да се появят?

Как ще изглежда джиесемът в бъдеще?

Оказва се, че около нас има една безкрайна невидима мрежа, която свързва с връвчици всички телефони на Земята. Най-работещият метод за пращане на съобщения, според децата, е с птичка, но да не забравите да я запознаете с получателя на писмото, че иначе няма да се получи.
Като чухме и какво е било без телефони в миналото, силно се надяваме да не изчезнат сега, защото повече не сме във форма да тичаме до домовете на всичките приятели, само за да им кажем Добро утро.

Добрата новина е, че прогнозите не са такива, а напротив. Очакваме в недалечното бъдеще смартфони, които могат да летят и да четат мислите ни. И телепатията ще е възможна според тях, само да започнем да мислим.

Не че не могат като се провикнеш - да те чуят от другата страна или на друга планета, но сигурно има кабел, червен. Или се праща нещо като писмо. А може и сателитните чинии да помагат. Или пък има контакт под земята?

Преди времето на джиесемите са общували с писма. Или със знаци.
Може да пратиш съобщение с птичето, но първо трябва да адресираш писмото си.

Може да изпратиш писмото си и с пистолет със стрелички.

На старите телефони е имало само копчета, не и игри. Да не говорим да гледаш клипчета…

Телефонът на бъдещето най-вероятно ще е бял, с 2 слушалки – една за слушане и една – за говорене. С апарата ще можем да си сваляме всякакви игри – само казваш каква искаш… Може и да е зелен, с прозрачен екран…

Когато не е имало мобилни телефони, хората са се срещали и са си говорили.

Приятно слушане.
Предаването може и да си свалите и да го слушате където и когато пожелаете.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03