В световния ден на хората с псориазис, Кристина Русева разговаря за социалнозначимото заболяване със специалиста по кожни и венерически болести от Сливен д-р Антонина Нинова. В Сливен лекуват сериозното заболяване със социална занчимост чрез приложението Healee
Сливенските лекарки д-р Антонина Нинова и д-р Мая Миланова, помагат на своите пациенти страдащи от псориазис чрез телемедицина. Като специалисти по кожни и венерически болести те работят в екип в отделението за кожни и венерически болести към МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен. Чрез приложението Healee хората страдащи от това заболяване, което често освен кожата засяга и вътрешни органи могат да задават своите въпроси и да получат отговор без да се налага преглед на място, което в условията на COVID-пандемията е изключително удобно и предпазващо от контакт с други потенциални носители на този или други вируси.
По последни проучвания псориазиса засяга около 3% от хората у нас и това го прави социалнозначимо заболяване. Социалната му значимост се определя и от психологическите страдания на болните. Псориазисът се разпростанява по крайниците, тялото, окосмената част на главата, ноктите, големите гънки на тялото, половите органи, длани, стъпала, пръсти , а понякога и лицето.
Причините за това заболяване не са докрай изяснени. Важно е да се знае, че болестта не е заразна Счита се, че появата на обривите по кожата е генетично обусловено, но често псориазиса засяга вътрешните органи и ставите. Отключваща роля могат да изиграят външни и вътрешни фактори – психичен стрес, различни лекарства, инфекции, физични фактори и хормонални промени в организма – бременност, раждане, пубертет и др.Такива пациенти по-често страдат от исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда атеросклероза, диабет, хипертония, затлъстяване, възпалителни заболявания на червата, нарушения в обмяната на липидите и хиперлипидемия, депресии . Най-тежката форма на болестта е псориатичният артрит и може да доведе до инвалидизация. Неговата поява се среща у 30% от пациентите със зачервявания, затопляне, скованост, особено сутрин на ставите и тяхната деформация. Артритът обикновено се проявявяа няколко жгодини след появата на псориазиса, но понякога започва едноверемнно с него или го предшества. Кожата е най-големия човешки орган и обривите по нея, когато тя видимо не е добре, това предизвиква неудобство у болния, могат да доведат до дълбоки емоционално-психологически страдания. Болните се страхуват да не бъдат избягвани или отхвърляни от близки, колеги и приятели, имат ниско самочувствие Ограничават общуването си, често трудно завързват интимни връзки. Затруднен е както личния им, така и професионалния им живот. си
Лекарите препоръчват да не се консумира никакъв алкохол, да се спрат цигарите, да не се консумират картофи, патладжани и домати заради съдържанието на соланини. „Лятото заболяването е в ремисия, а през есента и зимата се обостря.
Лечението на псориазиса е с конвенционални средства – хидратиращи кремове, унгвенти, витамини, ретиноиди, селективна ултравиолетова терапия, фототерапия, фотохимиотерапия, цитостатици, балнеолечение и морелечениеОбривите се повлияват добре от морелечението, но не бива да се прекалява с излагането на слънце и с така модерния солариум за шоколадов тен. Защото натрупаните високи дози ултравиолетови лъчи , се помни от клетките на кожата от самото ни раждане до края на живота. А това може да доведе до нежелани дегенеративни изменения на пигментната система – т.е. меланоми и до карцином и други на кожата“ , подчертава д- р Антонина Нинова.
. . А отскоро и у нас са нови, т.нар. биологични средства, които са от голяма помощ и за специалистите и за пациентите. Приложението им се препоръчва за умерените и тежки форми на псоризаис и на псориатичен артрит. При тях няма токсични ефекти на конвенционалните лекарства, защото са направени на базата на човешки протеини. Биологичната терапия се заплаща он НЗОК.
„Болните могат сами да се погрижат за себе си като поддържат добра хигиена на кожата – да не се къпят с гореща вода, да използват душ-гел без сапун и специални шампоани и да хидратират кожата си. Да избягват червените меса от всякакъв произход, никакъв алхохол и тютюнопушене! “, съветва д-р Нинова. Полезни са плодовете и зеленчуците заради наличието на антиоксиданти в тях - черешите, гроздето, зеленчуците, броколите, спанака, карфиола… Препоръчват се и тлъсти риби заради високото съдържание на Омега 3 мастни киселини, растителни масла, вит.Д, вит.В12.
Вашите въпроси към д-р Антонина Нинова и д-р Мая Миланова свързани с диагнозата и лечението на псориазиса, можете да задавате чрез приложението Healee.
Цялото интервю с д-р Антонина Нинова, специалист по кожно-венерологични болести можете да чуете в звуковия файл.
Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..
Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..
Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..
Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..
Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..
Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..
Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..
Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..
Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...
Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net