Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глобяват кмета на Пазарджик заради непочистени реки

Тодор Попов
Снимка: БГНЕС

Кметът на Пазарджик Тодор Попов ще бъде глобен с 3000 лева заради непочистените корита на реките Марица и Тополница, както и терените към тях. С по 1400 лева са санкционирани и кметовете на селата Звъничево, Огняново и Черногорово.

Наказателните постановления са от регионалната екоинспекция, а санкциите са заради неизпълнени предписания от февруари тази година.

Още тогава бяха констатирани замърсявания по поречията на реките Марица, Тополница, Чепинска, Яденица, Луда Яна и притоците й, както и на отводнителните канали в 12-те общини на областта и 19 кметства.

Отличници в изпълнението на предписанията са общините Велинград и Ракитово. Добри резултати в почистването са отчетени в общините Панагюрище, Лесичево, Сърница, Пещера и Стрелча.

По предписания на РИОСВ освен замърсявания с отпадъци, от речните легла и прилежащите им територии са отстранени дървета и храсти, с което вече се осигурява оптималната проводимост на речните корита.

Въпреки наложените санкции глобените кметове ще трябва да изпълнят екопредписанията до месец.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32