Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приеха правилата за избор на нов състав на КЗК

Икономическата комисия в Парламента прие правилата за избор на нов състав на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Предложенията за председател, заместник-председател и членове на КЗК ще се правят единствено от народните представители или от парламентарните групи. Неправителствените организации ще имат възможност да правят номинации само чрез депутатите или чрез политическите партии в парламента.

Да има проверка за принадлежност към Държавна сигурност, което беше добавено допълнително към предишната процедура. Срокът за номинации да бъде 21 дена, ако за дадена позиция няма кандидатура или единственият кандидат се оттегли, това да не спира процедурата, настоя Мартин Димитров от Реформаторския блок.

Последното предложение произтече от първия опит за избор на нов състав на Комисията за защита на конкуренцията, когато заради оттеглянето на единственият кандидат за председател Росен Желязков, процедурата трябваше да тръгне от начало.  Мандатът на действащият сега състав на регулатора изтече в края на октомври миналата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32