Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се електронните плащания за транспортни услуги

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Все по-голямо търсене на ПОС терминали в обществения и таксиметровия превоз отчита проучване сред картодържателите в България. 13% от анкетираните посочват, че биха искали да плащат с кредитна или дебитна карта в градския транспорт като броят им расте всяка година.

Само за първите шест месеца на тази година броят на електронните плащания в таксиметровите автомобили е нараснал наполовина спрямо общия брой на всички транзакции, извършени през миналата година. Данните са само от една от водещите таксиметрови компании в столицата. Близо 40% от автомобилите на компанията са снабдени с ПОС терминали, включително и с разплащания с мобилни телефони, а услугата е все по-често заявявана чрез колцентровете на компанията. 

Безконтактното разплащане е практика в големите европейски градове, където само с доближаването на картата до конкретното устройство пътниците могат да се качат на автобус, такси, влак или ферибот, без да е необходимо да се справят със сложните системи на таксуване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32